Jak przygotować zaprawę do budowy i remontu domu?

Podczas budowy domu i remontu mieszkania będziesz potrzebował wielu materiałów, które dostępne są w formie sproszkowanej. Należą do nich różnego rodzaju wylewki, tynki czy gipsówki. W sklepach możesz znaleźć niektóre z tych produktów dostępne w formie gotowej do użycia, większość jednak będziesz musiał rozrobić samodzielnie z wodą, aby przygotować je do nałożenia na wybraną powierzchnię. Czego użyć, jeśli masz do przygotowania kilkanaście litrów wylewki? Dziś podpowiadamy, jak wygodnie przygotować chemię budowlaną do użycia. 

Na zewnątrz wykorzystaj betoniarki

Profesjonalne ekipy budowlane zawsze mają na swoim wyposażeniu betoniarki, w których przygotowują cement i beton do budowy domu. Powolny obrót bębna sprawia, że wszystkie składniki zaprawy zostają rozmieszane, a sam materiał nie zasycha do momentu wylania go na ziemię. Kiedy zabierasz się za budowę garażu, czy wykańczania podjazdu nie potrzebujesz tak dużej ilości wylewki czy cementu. Czy zatem pozostaje Ci ręczne rozrobienie zaprawy?

Na szczęście w wielu sklepach budowlanych dostępne są małe betoniarki. Wyposażone są w niewielkie bębny o pojemności nawet 100 l. Możesz zatem przygotować w nich znacznie mniejszą ilość zaprawy czy wylewki. Ich konstrukcja ułożona jest na stojaku z kółkami, dzięki czemu łatwo przeniesiesz je na wybrane miejsce. Zamontowany jest do nich silnik, który obraca bębnem, mieszając zaprawę z wodą. Za pomocą specjalnej korbki możesz przechylić bęben i wylać materiał w wybranym miejscu lub na taczkę. Urządzenia te znacznie przyspieszą Twoją pracę na posesji czy w ogrodzie. Pozwolą Ci przygotować materiały na podjazd, ścieżki w ogrodzie czy fundamenty pod altanę ogrodową.

Wewnątrz budynku zaprawy wymieszaj mieszadłem

Chemia budowlana wykorzystywana jest także podczas remontu wnętrz. Z wodą musisz rozrobić tynki do wyrównywania ścian, wylewki samopoziomujące czy gipsówkę. Nawet niewielkie betoniarki ciężko jest przetransportować do wnętrza domu. Nie pozwala na to albo mała powierzchnia pomieszczenia, albo zbyć mały otwór drzwiowy. Co zrobić w takiej sytuacji?

Podczas remontu koniecznie wyposaż się w mieszadła do zapraw. Są to niewielkie akcesoria, które montuje się do wiertarki. Dzięki nim możesz szybko i skutecznie wymieszać odpowiednią ilość zaprawy w wiadrze. Przy wyborze mieszadła koniecznie zwróć uwagę na jego kształt. Dostępne są mieszadła uniwersalne, za pomocą których wygodnie przygotujesz większość zapraw, tynków i wylewek. Jeśli jednak chcesz wymieszać materiał zawierający duże cząsteczki, lepszym wyborem będą mieszadła ślimakowe, które przerzucają materiał z dołu do góry.

Podczas prac na posesji do przygotowywania chemii budowlanej wykorzystaj małe betoniarki. W nich możesz szybko przygotować odpowiednią ilość wylewki betonowej, cementu czy  innych materiałów potrzebnych do budowy podjazdu, ścieżek w ogrodzie lub fundamentów pod altanę ogrodową. W domu z kolei do przygotowania gipsów czy tynków wykorzystaj niewielkie mieszadła do zapraw, które zamontujesz do swojej wiertarki. Za ich pomocą skutecznie rozmieszasz proszek z wodą i uzyskasz odpowiednią konsystencję zapraw.