Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze, szczególnie kiedy chodzi o leki przeciwbólowe. Paracetamol i ibuprofen to dwa leki, które są bezpieczne dla stosowania u najmłodszych. Kwas acetylosalicylowy nie jest jednak zalecany dla dzieci poniżej 12 roku życia ze względu na potencjalne przeciwwskazania. Paracetamol to lek, który pełni funkcję przeciwgorączkową oraz przeciwbólową. Ibuprofen, poza działaniem przeciwbólowym, ma także działanie przeciwzapalne. Stosowanie tych leków, w tym dawkowanie, powinno być dostosowane do wieku dziecka oraz jego aktualnego stanu zdrowia.
Dzieci w pierwszych miesiącach życia mogą już wymagać podania leków przeciwbólowych. Najczęstszym powodem podania takiego leku jest proces ząbkowania, który może sprawić wiele dyskomfortu maluchowi. W czasie pojawiania się pierwszych zębów dzieci często są drażliwe, mają problemy ze snem i apetytem, a ich dziąsła stają się rozpulchnione i bolesne. Jeśli ból nie ustępuje pomimo stosowania preparatów miejscowych, ogólnoustrojowy lek przeciwbólowy może okazać się rozwiązaniem. Dodatkowo często ząbkowanie wiąże się z podwyższoną temperaturą, a leki przeciwbólowe działają również przeciwgorączkowo.
U starszych dzieci potrzeba stosowania leków przeciwbólowych często wynika z innych dolegliwości, takich jak ból głowy, ucha czy zębów, albo też ból powstały na skutek urazu. W każdym jednak przypadku, sięgnięcie po lek przeciwbólowy powinno być rozważane jako ostateczność. Zanim podamy dziecku lek, warto spróbować innych metod łagodzenia bólu – na przykład ból głowy spowodowany stresem lub napięciem może ustąpić po odpoczynku czy ciepłej kąpieli, a bolące dziąsła można próbować najpierw potraktować preparatami znieczulającymi miejscowo.