Odwodnienie organizmu – jak skutecznie się nawadniać?

Wszyscy wiemy jak ważne jest odpowiednie nawadnianie naszego organizmu. Według przeprowadzonych badań, każdy z nas powinien przyjmować przynajmniej od 2 do 2,5 litra wody dziennie. Jednak w codziennym pędzie często zapominamy o regularnym piciu wody. To prosta ścieżka do odwodnienia naszego organizmu. Sprzyjają temu również różne choroby. Jak rozpoznać, że nasz organizm jest odwodniony? I w jaki sposób powinniśmy odpowiednio się nawadniać? Te informacje znajdziecie w tym artykule.

Objawy odwodnienia organizmu

Do odwodnienia organizmu mogą prowadzić różne czynniki, na przykład choroby układu pokarmowego, które powodują biegunkę i wymioty. Nadmierna i długa ekspozycja na słońce również może prowadzić do odwodnienia. I choć ten problem najczęściej przydarza się dzieciom lub osobom starszym, czy też cierpiącym na cukrzycę, może przydarzyć się każdemu z nas. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy znali objawy towarzyszące odwodnieniu organizmy aby móc szybko zareagować. Podstawowym objawem odwodnienia jest ciągłe uczucie pragnienia. W ten sposób nasz organizm przypomina nam, że potrzebuje dostawy płynów. Kolejne nieprzyjemne objawy to uczucie zmęczenia, czy też suchość w ustach i oczach. O odwodnieniu mogą świadczyć także zawroty i bóle głowy. Również kolor naszego moczu może zasygnalizować nam, że powinniśmy się nawodnić – im ciemniejszy, tym nasz organizm jest słabiej nawodniony. W każdym z tych przypadków powinniśmy zareagować i uzupełnić niedobór płynów.

Jak odpowiednio nawadniać organizm?

Jeśli chcemy żeby nasz organizm był odpowiednio nawodniony, powinniśmy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Przede wszystkim musimy wypijać odpowiednią ilość wody. Według lekarzy kobiety powinny przyjmować dziennie około 2 litrów wody, mężczyźni o około pół litra więcej. Jednak możemy nawadniać nasz organizm również na inne sposoby. Okazuje się, że doskonałym źródłem płynów są owoce i warzywa. Dlatego właśnie zdrowa dieta sprzyja odpowiedniemu nawodnieniu. Oprócz wody możemy również pić soki owocowe i warzywne, najlepiej naturalne, świeżo wyciśnięte. Oprócz tego spożywanie większej ilości zup, również dostarcza wody naszemu organizmowi. Możemy pić też kawę i herbatę, jednak w niewielkich ilościach, ponieważ w nadmiarze te produkty prowadzą do odwodnienia.