Wspólny projekt Rosji i Chin: Budowa mini elektrowni nuklearnej na powierzchni Księżycu

Zgodnie z informacjami podanymi przez Jurija Borisowa, szefa Roskosmosu, Rosja i Chiny rozważają wspólne przedsięwzięcie dotyczące zainstalowania małego reaktora nuklearnego na Księżycu w ciągu następnych 10 lat. W trakcie wykładu uniwersyteckiego, Borisow podkreślił, że plan ten jest obecnie poważnie brany pod uwagę. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez agencję Interfax, konstrukcję owej elektrowni mają zrealizować roboty. Dodatkowo, Borisow wyraził stanowisko, że przestrzeń kosmiczna powinna być strefą wolną od broni nuklearnej.

Obecnie Rosja i Chiny są zaangażowane w współpracę nad projektem Międzynarodowej Stacji Badawczej na Księżycu. Prace nad tym ambitnym projektem mają zostać rozpoczęte już za dwa lata i zakończyć się w roku 2036. Za realizację tego przedsięwzięcia odpowiedzialne są dwie agencje kosmiczne: Roskosmos oraz Chińska Narodowa Administracja Przestrzeni Kosmicznej. W ubiegłym roku do grona uczestników projektu dołączyło sześć kolejnych państw: Wenezuela, RPA, Azerbejdżan, Pakistan, Białoruś oraz Egipt.

W oficjalnych oświadczeniach obu agencji kosmicznych podkreślono otwartość projektu dla wszystkich krajów, które wyraziłyby chęć uczestnictwa w tym innowacyjnym przedsięwzięciu.