Pływanie, jako forma aktywności fizycznej, daje wiele pozytywów dla naszego ciała. Jest to sport, który pomaga hartować ciało, a regularnie uprawiany, skutecznie wzmacnia mięśnie. Woda działa relaksująco, dodając nam energii i poprawiając samopoczucie. Pływanie ma także zdolność do poprawy kondycji fizycznej nie obciążając przy tym kręgosłupa. Jest to również świetna forma aktywności dla osób pragnących stracić kilka nadprogramowych kilogramów, a wszystko to przyjemnie spędzając czas w elementach wodnych.
Jakie korzyści przynosi pływanie? To pytanie zadaje sobie wielu. Okazuje się, że umiejętność pływania ma nie tylko praktyczne zastosowanie, na przykład mogąc uratować życie podczas niespodziewanej kąpieli podczas rejsu łódką. Regularne pływanie skutecznie redukuje stres, wprowadza w stan spokoju i relaksacji dzięki hormonom wydzielanym podczas wysiłku.
Regularne pływanie przekłada się na zdrowy sen oraz dobry stan psychiczny. Dodatkowo, ma wpływ na poprawę krążenia i sprawność pracy serca, co w efekcie pomaga zapobiegać chorobom i dysfunkcjom serca, a także zwiększa odporność organizmu.
Wśród wielu zalet pływania można wymienić:
- Poprawę kondycji i wydolności poprzez zwiększenie pojemności płuc
- Sculpting i elastyczność mięśni, które są używane do utrzymania ciała na powierzchni wody oraz przeciwstawiania się oporowi wody podczas pływania
- Modelowanie sylwetki
Pływanie ma też to do siebie, że nie prowadzi do typowych urazów sportowych i kontuzji. Podczas wysiłku w wodzie, ze względu na mniejszą siłę grawitacji, nasze stawy nie są nadmiernie obciążane. Również kręgosłup jest mniej narażony na przeciążenie. Pływanie jest często wykorzystywane przez sportowców podczas tzw. roztrenowania – okresu odpoczynku od głównej dyscypliny sportowej, a także przez osoby wracające do formy po kontuzjach.