Choroba Leśniowskiego-Crohna – co warto wiedzieć? Czy jest śmiertelna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekły stan zapalny przewodu pokarmowego. Może to być bardzo wyniszczające, a czasem nawet śmiertelne.

W tym artykule przyjrzymy się, czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna, co ją powoduje i jak można ją leczyć.

Czym jest choroba Leśniowskiego-Crohna?

Choroba Leśniowskiego-Crohna (CD) jest przewlekłym stanem zapalnym przewodu pokarmowego, który może mieć wiele różnych objawów. Najczęstszym objawem jest ból brzucha, a następnie biegunka, gorączka, utrata masy ciała i zmęczenie. Zwykle rozwija się u młodych dorosłych w wieku od 15 do 35 lat, ale wiadomo, że występuje w każdym wieku. W samej Ameryce żyje około 1,4 miliona osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna, a każdego roku diagnozuje się kolejne 200 000.

Choroba została po raz pierwszy opisana przez dr Crohna w 1902 roku. Zidentyfikował grupę pacjentów, u których wszyscy mieli zapalenie jelit, z objawami obejmującymi ból brzucha i biegunkę. Nazwę choroby Leśniowskiego-Crohna nadał temu schorzeniu kilka lat później dr Hans Holzer. W 1908 roku opublikował artykuł opisujący 21 przypadków nieswoistych zapaleń jelit.

Choroba Leśniowskiego-Crohna jest w rzeczywistości jedną z grupy chorób znanych jako nieswoiste zapalenie jelit (IBD). Pozostałe dwa główne typy to wrzodziejące zapalenie jelita grubego (UC) i celiakia. Wszystkie trzy z tych stanów to zaburzenia zapalne, które wpływają na przewód pokarmowy, ale każdy z nich ma swój własny zestaw objawów i przyczyn.

Więcej artykułów dotyczących poważnych chorób znajdziesz w portalu https://skleroza.pl/.

Wrzodziejące zapalenie okrężnicy

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest chorobą autoimmunologiczną, która atakuje tylko jelito grube lub okrężnicę. Charakteryzuje się łagodnym do umiarkowanego stanem zapalnym wewnętrznej wyściółki odbytnicy i dolnej części jelita grubego (odbytnicy, esicy i jelita grubego).

To zapalenie tworzy małe owrzodzenia, które powodują krwawienie z tkanki jelita i wytwarzanie śluzu. Objawy te zwykle pojawiają się w wieku od 15 do 35 lat, ale mogą wystąpić w każdym wieku. Szacuje się, że każdego roku w Ameryce na UC choruje od 100 do 200 tysięcy osób. Główna przyczyna wrzodziejącego zapalenia jelita grubego nie jest znana. Istnieją jednak pewne czynniki, które zwiększają twoje szanse na rozwój, takie jak bycie białym i posiadanie rodzinnej historii chorób autoimmunologicznych.