Dlaczego warto czytać swojemu dziecku?

Czytanie książek przynosi wiele pozytywnych korzyści. Dzięki temu ćwiczymy swoją pamięć i koncentrację. Dodatkowo jest to chwila relaksu i czas tylko dla nas. Każdy rodzic powinien pamiętać, że w życiu jego dziecka, książki powinny być od najmłodszych lat. Czytanie dzieciom ma doskonały wpływ na ich rozwój. Dodatkowo w ten sposób mamy szansę na wyrobienie pozytywnych nawyków, w przyszłości, u naszej pociechy. Jesteście ciekawi jakie korzyści płyną z regularnego czytania dzieciom? Dowiecie się tego z poniższego artykułu.

Korzyści płynące z czytania dzieciom

Przede wszystkim, czytając dzieciom, wspieramy ich rozwój. Jest udowodnione naukowo, że dzieci, którym rodzice czytali przynajmniej pół godziny dziennie zaczynają zdecydowanie szybciej mówić. Dzieje się tak, ponieważ każdy człowiek najpierw rozwija u siebie ośrodki odpowiedzialne za rozumienie, a dopiero później te odpowiedzialne za wymowę i artykułowanie. W tym przypadku niezwykle ważna jest regularność czytania książek. Po drugie czytanie dziecku rozwija jego wyobraźnię. Pociecha, słuchając tego co jej czytamy, musi sobie to wyobrazić. Działa to zupełnie odwrotnie niż w przypadku bajek i filmów, w których dzieci dostają już gotowy obraz. Kolejną, niewątpliwą zaletą jest ćwiczenie pamięci dziecka i zdobywanie przez nie wiedzy z przeczytanych mu książek. Dodatkowo czytanie dziecku baśni, często kształtuje jego wzorce zachowań. Nie bez powodu takie opowieści często zakończone są morałem.

Czytanie dziecku zachęca do samodzielnego sięgnięcia po książkę

Dziecko, które pamięta, że kiedyś regularnie czytali mu rodzice, zdecydowanie chętniej będzie chciało nauczyć się czytać samodzielnie. Najpierw możemy czytać naszemu dziecku, jednak później stopniowo możemy zachęcać je do wspólnego czytania. W księgarniach znajdziemy mnóstwo książek dopasowanych wiekowo, które ułatwiają naukę czytania. Nie róbmy jednak niczego na siłę. W ten sposób możemy tylko i wyłącznie zniechęcić naszą pociechę. Pamiętajmy, że dziecko powinno mieć radość z nauki czytania. Traktujmy to nie jako obowiązek, ale jako wspólną, doskonałą zabawę. Już po krótkim czasie możemy się pozytywnie zaskoczyć, widząc nasze dziecko samodzielnie sięgające po książeczkę do czytania.