Eliminowanie boczków – efektywne ćwiczenia i optymalna dieta

Kwestia nieatrakcyjnych boczków stanowi wyzwanie dla wielu osób, niezależnie od płci. Pierwszoplanowym czynnikiem ich formowania jest niewłaściwie zbilansowana dieta, obfitująca w węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem, które pozwoli osiągnąć płaski brzuch i talię osy, jest codzienne stosowanie prawidłowo zaplanowanej diety oraz regularna aktywność fizyczna. Czy zastanawialiście się, jak skutecznie pozbyć się boczków?

Skąd wynika problem boczków? Boczki, czyli tłuszczowe fałdy umieszczone na bokach talii, na poziomie pępka, są kłopotem dotykającym wiele osób. Główną przyczyną ich powstawania jest nieodpowiednia dieta – zbyt bogata kalorycznie, zawierająca zbyt dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych i węglowodanów, zwłaszcza tych o wysokim indeksie glikemicznym.

Talię osy mogą także zniszczyć tłuszcze trans, które można znaleźć w utwardzonych tłuszczach roślinnych, czyli w takich produktach jak margaryny twarde, sklepowe słodkości, cukiernicze wyroby, produkty instant i gotowe dania. Charakteryzują się one specjalną zdolnością do zwiększonego gromadzenia tłuszczu w okolicach brzucha.

Nie można także pominąć wpływu alkoholu. Jedno piwo dostarcza około 150 kcal. Mogłoby się wydawać, że jest to nieznaczna ilość, jednak rzadko zdarza się, że pijemy tylko jedno. Alkohol stymuluje apetyt na przekąski tłuste i słone, co jeszcze bardziej potęguje problem. Organizm spala energię pochodzącą wyłącznie z napojów alkoholowych, a ta dostarczana razem z jedzeniem jest przekształcana w tkankę tłuszczową. Wypicie 0,5 l piwa blokuje proces spalania tłuszczu na co najmniej 1 godzinę.

Co interesujące, mężczyźni są bardziej podatni na tworzenie boczków. Wszystko przez hormony – androgeny, które są odpowiedzialne za gromadzenie tłuszczu w okolicach brzucha.

Jak skutecznie pozbyć się nadmiaru tłuszczu z brzucha i boczków? W diecie mającej na celu osiągnięcie płaskiego brzucha kluczową rolę odgrywa indeks glikemiczny spożywanych produktów i dań. Im niższy IG, tym lepiej. Zapobiega to nagłym skokom poziomu insuliny we krwi, a co za tym idzie, tendencja do odkładania tłuszczu w okolicach brzucha jest znacznie mniejsza.

Aby osiągnąć płaski brzuch, warto skupić się na diecie łatwostrawnej i ograniczyć produkty powodujące wzdęcia. Chociaż efekt działania warzyw kapustnych lub fasoli jest krótkotrwały, może zmienić obwód brzucha nawet o kilka centymetrów.

Dieta, która umożliwia pozbycie się boczków i osiągnięcie talii osy, to racjonalna i zdrowa dieta odchudzająca. Ważne jest, aby spożywać posiłki regularnie, o mniej więcej stałych porach, zjeść śniadanie nie później niż godzinę po przebudzeniu, a kolację mniej więcej 3 godziny przed snem.