Elton John przewiduje wyeliminowanie AIDS na świecie do 2030 roku

Światowej sławy artysta, Elton John, przewiduje, że choroba AIDS może zostać całkowicie zwalczona globalnie do zakończenia bieżącej dekady. W ramach działań prowadzących do tego celu, Wielka Brytania stała się pionierem, wprowadzając standardowe testy na obecność wirusa HIV w swoich szpitalnych oddziałach ratunkowych. Warto zaznaczyć, że 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień Walki z AIDS.

Elton John podczas spotkania w Westminster z przedstawicielami obu izb parlamentu brytyjskiego wyraził przekonanie, że lider zwycięskiej partii w nadchodzących wyborach parlamentarnych ma potencjał doprowadzić do wyeliminowania AIDS do 2030 roku.

Odwołał się do profilaktycznego programu, który jest prowadzony od kilkunastu miesięcy i obejmuje rutynowe testy opt-out (tzn. testy są domyślnie przeprowadzane, chyba że pacjent wyraźnie się nie zgadza) na obecność wirusa HIV na oddziałach ratunkowych. Jak dotąd, takie standardowe procedury były realizowane na 34 brytyjskich oddziałach SOR. Jednakże decyzja rządu umożliwiła rozszerzenie tego procesu na 46 kolejnych placówkach. W ramach tego programu przeprowadzane są także testy przesiewowe na obecność wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.

Pilotażowy program profilaktyczny został wprowadzony w kwietniu poprzedniego roku, głównie w Londynie, lecz także na trzech oddziałach w Manchesterze oraz w Blackpool i Brighton. Od tamtej pory zbadano ponad 1,4 miliona próbek, z których u 4 tysięcy stwierdzono zakażenie wirusem HIV.