Gdańskie porty zasługują na uwagę: Gdańsk wśród dziesięciu najwyżej rangowanych portów europejskich

Port w Gdańsku znalazł się na 9. miejscu na liście największych europejskich portów pod względem przeładunków, plasując się również na 7. miejscu w kontekście portów w obrębie Unii Europejskiej. Takie informacje zostały podzielone przez zarządzających portem na platformie X.

W ciągu minionej dekady, Port Gdański odnotował historyczny rekord przeładunków wynoszący 81 milionów ton, co pozwoliło mu zająć 9. miejsce wśród wszystkich portów w Europie. Jest to wyjątkowe osiągnięcie, biorąc pod uwagę fakt, że w Gdańsku przetworzono większą ilość towarów niż w takich portach jak Barcelona, Primorsk, Marsylia, Walencja czy nawet Amsterdam.

Jednakże niektóre porty nadal przodują pod względem ilości przeładunku: Haropa we Francji (81,3 mln ton), Konstanca w Rumunii (92,5 mln ton), Algeciras w Hiszpanii (92,5 mln ton), Hamburg w Niemczech (114,3 mln ton), Ust-Ługa w Rosji (113,5 mln ton), Noworosyjsk w Rosji (161,4 mln ton), Antwerpia-Brugia w Belgii (269,7 mln ton) oraz Rotterdam w Holandii (438,8 mln ton).

Gdyby skupić się tylko na portach znajdujących się w obrębie Unii Europejskiej, wykluczając z tej listy Noworosyjsk i Ust-Ługę, to Gdańsk powinien być uwzględniony na 7. miejscu. Jest to dowód na to, że port w Gdańsku oznacza poważne konkurencje dla innych europejskich portów.