Jak zacząć jeździć konno?

Umiejętność jazdy konnej to marzenie wielu osób. Błędnie myślimy, że jeździć konno mogą nauczyć się jedynie dzieci. To nieprawda. Swoją przygodę z jazdą konną możemy zacząć w każdym wieku. Niestety jest to kosztowny sport, ale daje wiele satysfakcji i przyjemności, a także pomaga poprawić kondycję i wzmocnić mięśnie. Dodatkowo pozwala również spędzać czas z niezwykle mądrymi zwierzętami, jakimi są konie. Zatem jak możemy zacząć jeździć konno? Jak wyglądają pierwsze lekcje? Ile to kosztuje i czy trzeba mieć swój sprzęt? Dziś odpowiadamy właśnie na te pytania!

Jak zacząć przygodę z jazdą konną?

Jeśli marzycie o tym, żeby nauczyć się jeździć konno, musicie znaleźć stadninę, w której jest szkółka jeździecka. Dobry instruktor to podstawa. To między innymi od niego zależy, jak szybko opanujecie tę umiejętność. Dlatego warto poszukać sprawdzonej stadniny, z której instruktorzy mają dobre opinie wśród kursantów. Możecie odwiedzić kilka miejsc i sprawdzić, gdzie Wam się podoba najbardziej. Lepiej jest wybierać mniejsze stadniny. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że zawsze znajdzie się dla Was odpowiedni termin na lekcję. Na samym początku przygody z jazdą konną nie musicie mieć swojego sprzętu. Wystarczą chęci i zapał do nauki. Dopiero z czasem, jak już będziecie pewni, że to sport dla Was, możecie kupić odpowiedni strój, toczek i inne potrzebne rzeczy. Na pierwsze zajęcia koniecznie załóżcie długie spodnie i zakryte buty.

Jak wyglądają pierwsze zajęcia jazdy konnej?

Nie spodziewajcie się, że już na samym początku będziecie mogli spróbować samodzielnej jazdy. Pierwsze godziny zajęć to przede wszystkim oswojenie się z koniem i nauka podstaw. Przede wszystkim nauczycie się jak podchodzić do konia, jak na niego wsiadać itd. Instruktorzy dodatkowo bardzo często pokazują też jak opiekować się zwierzęciem, jak je czyścić i ubierać. Musicie się przygotować też na dużą dawkę wiedzy teoretycznej. Pierwsze jazdy bardzo często polegają na oprowadzaniu i ćwiczeniach na koniu na lonży. Następnie przechodzimy do jazdy samodzielnej. Gdy poczujecie się już pewniej w siodle w stępie, rozpoczniecie naukę jazdy kłusem i anglezowania. Jazda konna jest skomplikowanym sportem ale daje naprawdę dużą satysfakcję. Nie jest jednak tania. Godzina jazdy może kosztować nawet około 90 zł.