Jak zacząć przygodę z bieganiem? Wskazówki dla początkujących biegaczy

Bieganie to jedna z najpopularniejszych form aktywności w Polsce. Biegają młodzi i starsi, kobiety i mężczyźni. To doskonały sposób na pozbycie się nadprogramowych kilogramów oraz poprawienie kondycji. Bieganie daje nam też dużą porcję endorfin, dzięki czemu mamy lepsze ogólne samopoczucie. Po udanym treningu biegowym lepiej się śpi i wstaje się bardziej wypoczętym. Chcecie rozpocząć przygodę z bieganiem, ale nie wiecie jak powinniście się do tego przygotować, ani jak zacząć? Oto zbiór wskazówek dla początkujących biegaczy.

Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

Osoby, które postanowiły zacząć biegać, już na wstępie popełniają duży błąd. Zamiast sprawdzić, czy bieganie w ogóle jest dla nich zaczynają od kupowania drogiego stroju, przeznaczonego specjalnie do biegania, albo bardzo drogich butów. Inwestują również w wymyślne gadżety, takie jak opaski sportowe łączące się z telefonami. Z doświadczenia wiemy, że na samym początku nie ma to sensu. Żeby zacząć przygodę z bieganiem wystarczą zwykłe, sportowe ubrania i niekoniecznie najdroższe buty. Chociaż te ostatnie akurat są ważne, ponieważ to właśnie buty bardzo często odpowiadają za nasz komfort podczas joggingu. Kolejnym poważnym błędem początkujących biegaczy jest to, że chcą za dużo i za szybko. Na początku powinniśmy ustalić sobie cel, do którego chcemy dążyć, i zmierzać ku niemu drobnymi kroczkami. Gdy na samym początku przebiegniemy duży dystans, albo pobijemy rekordy prędkości istnieje duża szansa, że skutki treningu zniechęcą nas do kontynuowania tej przygody. Na początku proponujemy robić krótkie, ale regularne treningi 2-3 razy w tygodniu. Stopniowo możemy zwiększać ich długość. I tu kolejna rada dla początkujących biegaczy. Koniecznie pamiętajcie o odpowiedniej rozgrzewce przed i rozciąganiu po treningu. Dzięki temu uchronicie się przed kontuzjami.

Korzyści płynące z biegania

Bieganie przede wszystkim poprawia kondycję i sprawność całego ciała. Regularne treningi zwiększą Twoją wytrzymałość oraz nauczą Cię poprawnego oddychania. Dzięki temu zapomnisz o zadyszce przy wchodzeniu po schodach. Bieganie redukuje również poziom stresu w organizmie i dodaje energii do dalszego działania. Dzięki bieganiu możemy również liczyć na poprawę naszego zdrowia. Oczywiście regularne treningi poprawiają też metabolizm i ułatwiają spalanie kalorii, dzięki czemu poprawia się również sylwetka. Przełamywanie kolejnych barier i wydłużanie dystansu, a także nie poddawanie się w gorsze dni wzmacnia też charakter. Poza tym bieganie może ułatwić nam nawiązywanie nowych kontaktów. Istnieje wiele grup, które umawiają się na wspólne bieganie w różnych miejscach. W Twoim mieście z pewnością też znajdziesz takich ludzi.