Jakie są przyczyny bezsenności i jak sobie z nią radzić?

Z bezsennością zmaga się coraz więcej osób. Objawia się ona ogromnymi problemami z zasypianiem, a także wybudzaniem się w nocy. Bezsenność powoduje również budzenie się bardzo wcześnie rano, bez możliwości ponownego zaśnięcia. Ważne jest, żeby umieć rozróżnić chwilowe problemy ze spaniem, z długotrwałą bezsennością. Te pierwsze bardzo często wywołuje nagły stres, zmiana miejsca lub choroba. W jaki sposób możemy odróżnić bezsenność od tymczasowych problemów? Więcej o bezsenności dowiecie się z tego artykułu.

Jakie mogą być przyczyny bezsenności?

Chwilowe problemy ze spaniem, można inaczej nazwać bezsennością przygodną. Nie traktujemy jej jednak jak choroby. Powodują ją silne emocje, stres, ważne wydarzenia w naszym życiu itd. Dużo bardziej niebezpieczna jest bezsenność przewlekła. W tym przypadku nie powinniśmy liczyć na to, że przejdzie nam sama. Koniecznie powinniśmy udać się do specjalisty, który pomoże nam sobie z nią poradzić. Jakie mogą być przyczyny przewlekłej bezsenności? Okazuje się, że ta bardzo często idzie w parze z zaburzeniami psychicznymi. Bezsenność mogą powodować na przykład nerwice, depresja i zaburzenia adaptacyjne. Kolejną przyczyną bezsenności może być nadużywanie alkoholu i środków psychoaktywnych. Osoby zmagające się z uzależnieniem zdecydowanie częściej cierpią na bezsenność, niż osoby zdrowe. Co ciekawe, bezsenność mogą powodować takie przypadłości, jak bezdech, czy też zespół niespokojnych nóg. Mogą powodować częste wybudzanie się w nocy i trudności z wysypianiem.

Sposoby na lepszy sen

W jaki sposób możemy poprawić komfort snu? Przede wszystkim zadbajmy o miejsce, w którym śpimy. Sypialnia powinna być zawsze uporządkowana. Dobrze jest również wywietrzyć ją przed spaniem. To ułatwi nam zasypianie. W sypialni powinniśmy unikać intensywnych zapachów. Niewskazane jest także oglądanie telewizji, czy korzystanie ze smartfonów w łóżku. Przed snem powinniśmy się wyciszyć i uspokoić. Dobrym sposobem na to jest czytanie w łóżku. Musimy jedynie pamiętać o dobrym oświetleniu.