Koszt całkowity zatrudnienia pracownika

Wielu przedsiębiorców nie wie ile będzie kosztowało zatrudnienie nowej osoby na pełen etat. Dlatego często zwlekają oni z taką decyzją prze długi czas, a przez to ich biznes nie rozwija się optymalnie. Poznaj najważniejsze rzeczy jakie musi wziąć pod uwagę właściciel firmy, gdy chce zatrudnić nowego pracownika. Im wcześniej się o nich dowiesz, tym łatwiej będzie tobie stwierdzić czy to już czas na nowe ręce do pracy.

Umowy o pracę kształtują koszt zatrudnienia pracownika to koszty uzyskania przychodu firmy brutto jak i składki ZUS. To będzie główne obciążenie finansowe pracodawcy.

Rok 2022 ma przynieść wzrost wynagrodzenia minimalnego do 3010 złotych brutto. A to oznacza dla pracodawcy wzrost kosztów zatrudnienia pracownika na umowę o pracę. Czyli dodatkowy koszt jaki poniesie pracodawca będzie równy 616,46 zł, czyli o jakieś 43zł więcej niż w roku 2021.

Jak widzisz to, że otrzymujesz niską pensję nie oznacza, że właściciel przedsiębiorstwa, w którym pracujesz, płaci tak samo mało. Jego koszty wynoszą również dodatkowe kwoty, które składają się m.in. na emeryturę. Wszystko jest w porządku, zwłaszcza jeśli uda się tobie skorzystać z tej emerytury.