Każdy z nas ma czasem mocniejszy ból głowy, jednak nie wszyscy cierpią na migreny. Jest to dość specyficzny rodzaj bólu. Zazwyczaj mocno utrudnia normalne funkcjonowanie i zmusza do położenia się do łóżka. Każdy, kto przynajmniej raz w życiu miał migrenę wie jak uciążliwa może być. W tym artykule opowiemy Wam czym dokładnie jest migrena i podpowiemy w jaki sposób można sobie z nią radzić.
Czym jest migrena i jakie są jej przyczyny?
Migrena to nawracający ból głowy. Zdecydowanie częściej z tą przypadłością zmagają się kobiety. Najczęściej charakteryzuje ją jednostronny, pulsujący i niezwykle uciążliwy ból. Migreny możemy podzielić na dwa rodzaje: migrenę z aurą i bez aury. Może trwać kilka godzin, a czasami może nas męczyć nawet parę dni. Osoby cierpiące na tę przypadłość często wiedzą, że będą mieć migrenę. Dlaczego? Otóż zanim ból się rozkręci, poprzedzają go pewne symptomy zwiastujące. Przed migreną możemy mieć nudności, mogą nam drętwieć kończyny, lub możemy widzieć tak zwane mroczki. Potem dochodzi do tego ból rozchodzący się od czoła w jedną stronę. W przypadku migreny z aurą zazwyczaj jest bardziej uciążliwa od tej normalnej. Towarzyszą jej często wymioty i światłowstręt. Do tego mogą również dochodzić objawy neurologiczne, mrowienie kończyn. Jeśli chodzi o przyczyny migreny, niestety nie są one do końca znane. Wiadomo, że mogą na nią wpływać czynniki genetyczne, czynniki zewnętrzne (niezdrowy tryb życia) oraz hormony.
Jak sobie radzić z migreną?
Jeśli cierpimy na migrenę, a bóle są bardzo uciążliwe i często nawracają, warto skonsultować się z lekarzem. Pomoże on dobrać nam odpowiednie leczenie i zleci badania, które wykluczą inne, poważne choroby. W leczeniu migren bardzo często wykorzystywane są leki, które bierzemy na stałe, mające na celu zapobieganie atakom, oraz takie, które bierzemy doraźnie w przypadku wystąpienia migreny. Jeśli nasze migreny są naprawdę ciężkie warto też skorzystać z pomocy specjalistycznych poradni leczenia bólu. A co zrobić, jeśli nie mamy leków, a akurat dopadła nas migrena? Najlepiej położyć się w cichym, ciemnym i chłodnym miejscu. Koniecznie należy pić też dużo wody, ponieważ nieodpowiednie nawodnienie organizmu może powodować nasilenie bólu. Pomocne bywają również środki przeciwbólowe dostępne w aptekach bez recepty.