Polskie kredyty mieszkaniowe z najwyższym oprocentowaniem w Europie skutkują rezygnacją klientów

W Polsce, pomimo obniżenia inflacji, kredyty hipoteczne utrzymują status najbardziej obciążających klienta w całej Europie. Osoby planujące zakup mieszkania na kredyt z niepokojem obserwują sytuację, mając nadzieje na obniżenie stóp procentowych i tym samym rat. Niemniej jednak, mimo spadku inflacji, stopy procentowe nie uległy zmianie od października 2023 roku.

Prezes Zarządu firmy Rednet24 – Robert Chojnacki, zajmującej się promocją i sprzedażą inwestycji deweloperskich, na swoim profilu LinkedIn podzielił się refleksjami na ten temat. Zauważył, że chociaż inflacja w Polsce jest znacznie niższa niż rok wcześniej, to oprocentowanie kredytów mieszkaniowych jest najwyższe na kontynencie europejskim. Wskazuje także na zaostrzanie przez banki wymogów kredytowych, co negatywnie wpływa na zdolność kredytową Polaków.

Wysokie marże banków pomimo spadku inflacji: polski rynek kredytowy niewspółmiernie drogi

Teoretycznie, spadek inflacji powinien prowadzić do obniżki kosztów kredytu. Jednak rzeczywistość jest inna – banki zdecydowanie zwiększają marże, które w standardowych ofertach mogą wynosić nawet 2,8%. Skutkiem tego jest wzrost bariery finansowej na drodze do realizacji marzeń wielu osób o własnym mieszkaniu. Chojnacki zauważa, że coraz większa liczba klientów zmuszona jest anulować umowy rezerwacyjne z powodu braku zdolności kredytowej. Dla wielu zostaje jedynie opcja wynajmu lub pozostania w domu rodzinnym.

W marcu Polska miała najwyższy poziom oprocentowania kredytów hipotecznych w Europie – 7,58%. Za nami uplasowały się Węgry (7,3%) oraz Rumunia (5,96%). Z kolei naszym sąsiadom – Czechom i Słowakom – stawki były znacznie niższe, odpowiednio 5,79% i 5,67%. U sąsiadów zza wschodniej granicy – na Litwie i Łotwie – oraz w Chorwacji i Hiszpanii oprocentowanie było na poziomie około 4%. Najtańsze kredyty mieszkaniowe dostępne były dla mieszkańców Finlandii (2,79%), Austrii (2,4%) i Francji (1,85%).

Gorące stopy procentowe w chłodnym klimacie kredytowym

Doskonałym pokazem problemu, z którym boryka się polski rynek nieruchomości są aktualne stawki WIBOR 3M (5,85%). Do tego dochodzi marża banku. Oznacza to, że oprocentowanie kredytu może bez trudu przekroczyć 8%. W rezultacie, wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych staje się poważną przeszkodą dla osób pragnących kupić własne mieszkanie.