Pyłkowica w kwietniu – największe niebezpieczeństwo dla alergików

Nie tylko dąb, jesion, brzoza czy buk są źródłem zmory wielu alergików w kwietniu. Pyłki roślin to zjawisko często utrudniające codzienne funkcjonowanie osób uczulonych na tego typu alergeny. Jakie gatunki drzew są szczególnie aktywne podczas kwietniowego pylenia? Przyjrzyjmy się kalendarzowi pylenia.

Wiosna to czas, w którym natura powraca do życia po zimowym uśpieniu. Wraz z poprawą warunków pogodowych, rośliny intensywnie rozwijają się i kwitną. Niemniej jednak, dla części populacji, której organizmy reagują negatywnie na pyłki roślin, wiosna oznacza okres wzmożonej ostrożności i dbałości o swoje zdrowie.

W Polsce sezon pyłkowy rozciąga się praktycznie przez większość roku. Zaczyna się zwykle na koniec stycznia (po ustąpieniu mrozów) i trwa aż do października. Obserwuje się również zmiany w terminach rozpoczynania i kończenia sezonu pyłkowego oraz wzrost jego intensywności. To sugeruje, że sezony pyłkowe w naszym kraju są dłuższe niż kilka dekad temu, a stężenie pyłków w powietrzu rośnie.

Pylenie roślin różni się w zależności od regionu. Według kalendarza pylenia utworzonego przez Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych, Polskę można podzielić na 4 regiony klimatyczne. Pierwszy obejmuje południowo-zachodnią część województwa zachodniopomorskiego, zachodnią część Wielkopolski, oraz województwa opolskie, dolnośląskie i lubuskie. Drugi region to środkowa część województwa zachodniopomorskiego, południowe tereny województwa kujawsko-pomorskiego oraz województwa małopolskie, łódzkie, śląskie i podkarpackie (bez obszarów górskich). Trzeci region to północno-wschodnia część zachodniopomorskiego, północna Wielkopolska, województwa pomorskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, mazowieckie, świętokrzyskie a także południowo-wschodnia część podlaskiego i zachodnia Warmia i Mazury. Czwarty region to obszary górskie takie jak małopolskie, śląskie, dolnośląskie, podkarpackie oraz północne partie województwa podlaskiego i region suwalski.