Tenis ziemny – pełen przegląd: charakterystyka, korzyści dla zdrowia, potencjalni gracze i wskazówki, jak rozpocząć

Na pierwszy rzut oka tenis może wydawać się skomplikowaną i męczącą dyscypliną sportową. Nawet pasywne śledzenie dynamicznej gry, w której zawodnicy nieustannie gonią za piłką lądującą w najmniej przewidywalnych miejscach na korcie, może być wyczerpujące. Jednak mimo swojej intensywności, tenis to wspaniała forma ruchu, która korzystnie oddziałuje na cały organizm i psychiczne samopoczucie.

Definiując tenis ziemny, jest to rodzaj aktywności sportowej, której istotą jest uderzanie piłki rakietą tak, aby przekroczyła ona linię końcową pola przeciwnika. Może być uprawiany jako konkurencja sportowa czy forma rekreacji. Intensywność gry może być dostosowana do indywidualnych preferencji – od relaksacyjnej do ekstremalnej. Tenis jest również sportem sezonowym, który można praktykować zarówno na halach sportowych, jak i na otwartym powietrzu. Jedynym ograniczeniem jest konieczność posiadania odpowiedniego miejsca do gry, które powinno mieć twardą powierzchnię i siatkę do podziału boiska.

Główne elementy gry w tenisa to serwis, czyli pierwsze odbicie piłki na pole przeciwnika, oraz różne techniki uderzania piłki, takie jak forehand (uderzenie od strony wewnętrznej rakiety) czy backhand (uderzenie od strony zewnętrznej rakiety), które są wykorzystywane do przechodzenia piłki przez siatkę i próby trafienia w wyznaczone pole na korcie.

Praktykowanie tenisa przynosi wiele korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Zwiększa wydolność organizmu poprzez poprawę pracy układu krążenia i oddechowego, obniżanie poziomu ciśnienia krwi, zwiększanie zdolności oddechowej, redukcję stężenia złego cholesterolu oraz ograniczenie ryzyka chorób serca, takich jak zawały. Ponadto, wpływa korzystnie na sylwetkę poprzez modelowanie ciała, wzmacnia wszystkie główne grupy mięśniowe – mięśnie nóg, pleców, klatki piersiowej i brzucha – oraz poprzez regularne trenowanie, zwiększa masę mięśniową i kostną, co sprawia, że kości stają się mocniejsze. Tenis wspomaga proces odchudzania poprzez przyspieszenie spalania kalorii i przyspieszenie metabolizmu. Wspiera również rozwój koordynacji ruchowej przez angażowanie ciała we wszystkie możliwe do wykonania ruchy, jak skoki, padnięcia, obroty czy skręty. Działa odstresowująco i relaksująco.

Grając w tenisa, angażujemy nie tylko nasze ciało, ale także umysł. Wymaga ona planowania taktyki gry, strategii uderzeń i prawidłowego rozegrania meczu. Pojawienie się rywala dodaje elementu rywalizacji do treningu – teraz trzeba pokonać nie tylko własne słabości, ale także drugą osobę po drugiej stronie siatki, która, podobnie jak my, dąży do zwycięstwa.