Ugryzienia kleszcza – co robić?

Nie ma nic przyjemniejszego niż relaks na łonie natury. Kojąca zieleń, szum liści i traw, promienie słoneczne, które leniwie przeciekają między koronami drzew. Niestety często z miłej wycieczki, wraca się z pasażerem na gapę. Kleszcze coraz szerzej występują w Polsce. Problem jest na tyle poważny, że powstała nawet interaktywna mapa, ostrzegająca gdzie najliczniej można spotkać te uciążliwe pajęczaki. Co jednak gdy nie uda się unikać ugryzienia kleszcza?

Jak usunąć kleszcza?

Ważne by po każdej wycieczce w okresie wiosenno-letnim jak najwcześniej i dokładnie oglądać swoją skórę. Znalezienie kleszcza w ciągu pierwszej doby, znacząco redukuje ryzyko zakażenia. Szczególną uwagę należy poświęcić partiom ciała wyjątkowo lubianym przez te pajęczaki : pachwiny, szyja, głową, brzuch, klatka piersiowa i pod kolanami.

Chcąc usunąć kleszcza, należy wybranym narzędziem objąć jego głowę,  możliwie jak najbliżej skóry. Nie wolno łapać za tułów, ściskać ani szczypać pajęczaka. Drażnienie lub zgniecenie kleszcza, może spowodować uwolnienie przez niego płynów ustrojowych, które mogą być niebezpieczne. Kleszcza wyciągnąć powoli, pionowo, bez gwałtownych ruchów. Po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować miejsce.

Czego nie wolno robić!

Niestety, wiele osób wciąż nie wie jak prawidłowo usunąć kleszcza i stosuje niebezpieczne dla swojego zdrowia metody.

Absolutnie nie powinno się smarować tkwiącego w skórze pasożyta masłem, benzyną, rozpuszczalnikiem lub i innym drażniącym preparatem. Rzeczywiście wszystkie te metody sprawią, że kleszcz zacznie się dusić lub umierać i będzie ratować się ucieczką, jednak nim odpadnie, zwróci zawartość swojego układu pokarmowego do tkanki, zwiększając ryzyko przekazania chorób. Kleszcza nie należy również wykręcać, ponieważ może spowodować to oderwanie fragmentu aparatu gębowego od tułowia i jego pozostaniem w skórze.

Obserwacja miejsca po ugryzienia kleszcza.

Bardzo istotna jest obserwacja miejsca ukąszenia. Nie należy przejmować się punktowym zaczerwienieniem, jest to zupełnie normalna reakcja organizmu na ukąszenie. Niepokojącym sygnałem jest powiększające się zaczerwienienie wokół rany, obrzęk oraz objawy grypopodobne. Niestety może to świadczyć o rozwijającej się boreliozie. W takiej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Tutaj znajdziesz więcej o zdrowym stylu życia: https://praktyczni.pl/.