Jak działa szczoteczka elektryczna i czy faktycznie czyści zęby lepiej?

Nasz stan uzębienia, czyli inaczej mówiąc – zdrowe zęby – zależy od właściwej higieny jamy ustnej. Podstawą codziennej pielęgnacji jamy ustnej jest mycie zębów, za pomocą odpowiedniej szczoteczki. Tradycyjna szczoteczka nie jest idealna, jeśli chodzi o czyszczenie zębów. W tym zakresie, lepiej sprawdzają się szczoteczki elektryczne np. szczoteczki soniczne, szczoteczka magnetyczna czy nowoczesna szczoteczka elektroniczna Oral-B iO. Jak działa szczoteczka elektryczna? Jakie są rodzaje szczoteczek elektrycznych? Jakie są dostępne końcówki do szczoteczki elektrycznej? Dlaczego elektryczna szczoteczka jest lepsza niż manualne szczoteczki?

szczoteczka soniczna Oral-B

Rodzaje szczoteczek elektronicznych i budowa elektronicznej szczoteczki

Zęby to nasza duma, dlatego wybór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle ważny. Na powierzchni zębów może zbierać się osad nazębny, w wyniku złej higieny możemy mieć trudności w pozbyciu się kamienia nazębnego czy różnych nieprawidłowości z powierzchni języka. Aby szkliwo było zdrowe, należy usuwać płytkę nazębną, co wymaga odpowiednich narzędzi. Większość z nas wie, czym jest szczoteczka manualna. To najprostsza szczoteczka z różnym rodzajem włosia, jaką kupisz w sklepie. Jest jednak lepszy produkt do dbania o zęby jak szczoteczka elektryczna.

Jak działa szczoteczka elektryczna? Jak prawidłowo używać szczoteczki elektrycznej? Większość szczoteczek elektrycznych jest w stanie wykonać swoje zadanie – czyli skuteczne usuwanie płytki nazębnej w sposób niejako automatyczny. Zacznijmy od początku, by łatwiej było to zrozumieć.

Szczoteczka elektryczna ma wbudowany silnik. Dzięki temu główka szczoteczki elektrycznej może wykonać ruchy rotacyjne, ruchy oscylacyjne lub pulsacyjne, dzięki czemu możemy dokładniej wyczyścić powierzchnię zębów.

W szczoteczkach elektrycznych mamy takie części jak stacja akumulatorowa (ładowarka), rękojeść szczoteczki w formie wodoodpornej rączki, jest także główka szczoteczki. O ile szczoteczka manualna ma zwykle podłużne głowie czyszczące, o tyle szczoteczka elektryczna np. soniczna szczoteczka ma okrągłą główkę.

Szczoteczki można podzielić na rotacyjne, soniczne i magnetyczne. Bardziej szczegółowo, mamy szczoteczkę oscylacyjno-rotacyjną, soniczno-rotacyjną ORP i magnetyczną. Już tłumaczymy, czym się różnią.

Szczoteczka oscylacyjno-rotacyjna, jest najstarsza i najbardziej popularna. To szczoteczka, która ma okrągłą główkę i wykonuje ona ruch 3D (oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjny) lub 2D (oscylacyjno-rotacyjny).  Ruch 2D oznacza ruch główki z boku na bok ( w prawo i w lewo), a ruch pulsacyjny oznacza, że dodatkowo główka przybliża się i oddala od powierzchni zębów w kierunku góra-dół. Włosie szczoteczki rotacyjnej, otacza cały ząb, a gdy zostanie ona wprawiona w ruch – skutecznie usuwa płytkę nazębną, docierając nawet do trudno dostępnych miejsc.

Szczoteczka soniczna, emituje fale dźwiękowe, wykorzystywane do czyszczenia. To one wpływają na ruchy wymiatające szczoteczki. Ta To szczoteczka ma główkę podłużną, podobną do tradycyjnych szczoteczek. Porusza się ona z boku na bok i wymaga określonej techniki mycia. Włókna na główce szczoteczki, z mieszanki pasty, śliny i wody tworzą szczególną chmurę mikrobąbelków. To one odpowiadają za transport aktywnych składników pasty do każdego miejsca w naszej jamie ustnej, nawet tych trudno dostępnych. Taka szczoteczka soniczna Oral-B jest delikatna dla szkliwa i dziąseł i świetnie sprawdza się na wrażliwych zębach. Oprócz pielęgnacji dziąseł, wspomaga higienę jamy ustnej, precyzyjnie usuwając płytkę nazębną.

Najnowocześniejsza jest natomiast szczoteczka magnetyczna. Posiada napęd magnetyczny, połączony bezpośrednio z główką, przenosząc energię na jej włókna.

Dzięki swojemu napędowi magnetycznemu, powstają mikrowibracje, które następnie rozbijają płytkę bakteryjną. Z kolei sam ruch oscylacyjno-rotacyjny ją wymiata. Czyszczenie zębów taką szczoteczką jest proste i przyjemne, bo wystarczy przyłożyć szczoteczkę do powierzchni zęba, a następnie zmienić obszar czyszczenia po ok 2 sekundach. Sporą zaletą tego rodzaju szczoteczki jest jest efektywność, delikatność i cicha praca. Dodatkowo posiada czujnik siły nacisku, kolorowy wyświetlacz, wbudowany timer czy funkcję wykrywania położenia. Ponadto szczoteczka Oral-B iO ma główkę w dwóch rodzajach: Ultimate Clean, służącj do codziennej pielęgnacji i Gentle Care, idealną do delikatnych i wrażliwych zębów.

Rodzaje końcówek, czyli dopasuj szczoteczkę do zębów do swoich indywidualnych potrzeb

Najlepsze szczoteczki elektryczne Oral-B łatwo dostosujesz do swoich potrzeb, np. aby mieć bielsze zęby. Służy do tego końcówka szczoteczki, która powinna być wymieniana mniej więcej raz na kwartał lub w przypadku wcześniejszego zużycia włókien.

Dostępne w Oral-B końcówki przeznaczone są dla dzieci i dorosłych i łatwo je wymieniać, dostosowując do indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Z jakich zatem końcówek możemy skorzystać?

Cross Action to końcówka uniwersalna i wszechstronna, pasująca do wszystkich modeli szczoteczek elektrycznych. Jeśli marzy ci się przepiękny, biały uśmiech, warto wybrać 3D White. Tak końcówka przyda się przy naturalnej kuracji wybielającej, gdyż usuwa więcej płytki nazębnej oraz usuwa osad nazębny. Jeśli masz wrażliwe zęby lub delikatne dziąsła, sprawdzi się  Sensi UltraThin.

Jeśli masz tzw. jamę ustną o problematycznym kształcie lub też nietypowe uzębienie, a także wiele miejsc do których trudno się dostać, zainteresuj się końcówką Floss Action.

Prócz tego, możesz też wybrać końcówki Pulsonic, Trizone czy Precision Clean.

Nie kłopocz się szczoteczką manualną. Wybierz np. szczoteczkę soniczną lub inną szczoteczkę elektryczną

Jak wybrać szczoteczkę elektryczną, która spełni nasze potrzeby? Na co zwrócić uwagę? Czy istotna jest twardość włosia, jak w szczoteczce tradycyjnej?

Dokonując zakupu szczoteczki elektrycznej, zwykle patrzymy na jej cenę. Jednak nie ona jest ważna. Zanim zatem kupisz odpowiednią szczoteczkę Oral-B, przejrzyj ofertę dostępnych modeli. To, co jest istotne to rodzaj główki, ruchy główki i technologia zastosowana w szczoteczce. Zwróć uwagę na ilość trybów, czujnik nacisku i inne funkcje. Dobierz szczoteczkę do swojej techniki mycia. Design pozostaje na końcu.

Dlaczego jednak warto kupić szczoteczkę elektryczną tj. szczoteczka soniczna Oral-B czy szczoteczka elektryczna Oral-B rotacyjna? Tu musimy sięgnąć do podstaw. Zęby powinniśmy myć 2 minuty, ale rzadko kiedy tego przestzregamy. Szczoteczki elektryczne Oral-B posiadają natomiast 2-minutowy timer, który co 30 sekund informuje nas o tym, aby zmienić ćwiartkę jamy ustnej. Dzięki temu nic nie pomijamy i czyścimy zęby lepiej.

Szczoteczki elektryczne są bardzo efektywne i skuteczniej usuwają płytkę nazębną oraz osady, nawet w trudno dostępnych miejscach, do których nie dostałaby się szczoteczka manualna.

Do tego, szczoteczki są trwałe, możliwe do dostosowania do indywidualnych potrzeb, dzięki wymiennym końcówkom oraz stosunkowo tanie.

Jeśli zatem zależy ci na prawidłowej higienie jamy ustnej – szczoteczka elektryczna Oral-B będzie najlepszym rozwiązaniem.