Zakaz handlu w niedzielę – czy 10 marca to niedziela handlowa i jakie są plany odnośnie zmian przepisów?

Ze względu na zbliżające się święta Wielkanocne, wiele rodzin rozpoczyna już organizację zakupów. Wiele osób preferuje wykonywać tego rodzaju czynności w niedzielę, jednak konieczność jest, aby był to dzień handlowy. Tym samym, pytanie o to, czy druga niedziela marca 2024 roku będzie dniem handlowym staje się istotne.

Poza tym, w trakcie ostatnich wyborów, partie polityczne sugerowały możliwość wprowadzenia zmian w przepisach dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Propozycje te były różnorodne – od całkowitego zniesienia zakazu, przez liberalizację obecnych ograniczeń.

No cóż, mimo tych zapowiedzi, do chwili obecnej przepisy nie uległy żadnym zmianom. Jesteśmy już w trzecim miesiącu 2024 roku, a jedyną niedzielą handlową była ta z dnia 28 stycznia. W lutym wszystkie niedziele były objęte zakazem handlu. A jak wygląda sytuacja w marcu? Przecież ten miesiąc jest znany z ważnych świąt i zawsze poprzedzał je handlowa niedziela, podobnie jak w przypadku Bożego Narodzenia.

W marcu mamy jedną niedzielę handlową – to Niedziela Palmowa, która poprzedza Wielkanoc. Oznacza to, że osoby, które chcą zrobić duże zakupy przedświąteczne w niedzielę, muszą poczekać do 24 marca.

Najbliższa niedziela, czyli 10 marca, jest dniem objętym zakazem handlu. To oznacza, że sklepy zatrudniające pracowników nie mogą prowadzić sprzedaży i umożliwiać klientom robienia zakupów. Wyjątek stanowią sklepy na stacjach benzynowych, cukiernie, kwiaciarnie oraz inne placówki handlowe zwolnione z zakazu handlu w niedziele, które są wyszczególnione w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.