Kotły gazowe – jak działają i czy się opłacają?

Koniec lata i jesienne, chłodne dni na horyzoncie to czas, w którym zaczynamy poważnie zastanawiać się nad najbardziej korzystną formą ogrzewania. Obecnie najchętniej wybierane jest ogrzewanie gazowe. Dlaczego to właśnie ta forma ogrzewania wybierana jest najczęściej? Jak działają kotły gazowe?

Piec gazowy – jak działa?

Kotły gazowe mogą być zasilane gazem z sieci, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Z sieci gaz czerpiemy w miarę potrzeby i mamy pewność, że zawsze możliwe jest skorzystanie z niego. Aby jednak możliwe było korzystanie z gazu z sieci, działka, na której postawiony jest budynek mieszkalny musi mieć dostęp do sieci. Jeżeli go nie ma, istnieje możliwość korzystania z gazu płynnego z przydomowego zbiornika. Taki zbiornik napełniony propanem może zostać zakupiony na własność bądź wydzierżawiony. Co ważne, kotły na gaz ziemny z powodzeniem można dostosować również do zasilania gazem płynnym.

Kotły gazowe – najpopularniejsze rodzaje

Kotły gazowe występują w kilku rodzajach, a każdy z nich cechuje się nieco innymi parametrami. Możemy wyróżnić piece z otwartą bądź z zamkniętą komorą spalania. W przypadku pieca z komorą otwartą, tlen jest pobierany z pomieszczenia. Piece z komorą zamkniętą natomiast pobierają tlen z zewnątrz, co jest rozwiązaniem bezpieczniejszym. Najpowszechniejszym podziałem kotłów gazowych jest podział na kotły tradycyjne, kondensacyjne oraz pulsacyjne. Różnią się one między sobą sprawnością działania, poziomem zużycia paliwa, a także sposobem działania. Kotły dzielimy także na jednofunkcyjne i dwufunkcyjne. Piec jednofunkcyjny podgrzewa wodę w instalacji centralnego ogrzewania, natomiast piece dwufunkcyjne zapewniają ogrzewanie, a do tego także ciepłą wodę w wymienniku.

Jak działają kotły gazowe kondensacyjne?

Działanie kotła kondensacyjnego oparte jest na wykorzystaniu zawartej w spalinach pary wodnej, powstającej w wyniku spalania gazu. W ten sposób odzyskiwana jest energia, która następnie zostaje przekazana do instalacji centralnego ogrzewania. W przypadku kotłów tradycyjnych energia również jest wytwarzana, ale nie jest odzyskiwana, a więc po prostu przepada, uchodząc razem ze spalinami przez komin. Odzyskanie energii pozwala na zwiększenie sprawności kotła kondensacyjnego, co ma spore znaczenie dla oszczędności.

O czym pamiętać przy instalacji centralnego ogrzewania?

Przy wyborze odpowiedniego kotła gazowego najważniejszą kwestią jest właściwy dobór jego mocy. Tutaj znaczenie ma przede wszystkim metraż domu czy mieszkania. Dzisiejsze kotły mają duże możliwości modulacji mocy, mogą być więc dostosowywane do potrzeb danego budynku. Warto wiedzieć, że w polskim prawie istnieje zapis, że jeżeli moc kotła nie przekracza 21 kW, możliwe jest wykonanie odprowadzenia spalin poziomo przez ścianę, a to ma związek z brakiem konieczności budowy komina.

Przy zastosowaniu kotła gazowego, pomimo nawet najwyższego poziomu bezpieczeństwa, jaki zapewnia, konieczne jest zastosowanie skutecznej wentylacji. Stała wymiana powietrza musi być zachowana, by do zera zminimalizować ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Konieczne jest więc zapewnienie nawiewu z zewnątrz i wyciągu do zewnątrz.

Kocioł gazowy daje nam spore możliwości wyboru miejsca jego ulokowania. Nie musi być umieszczony w osobnej kotłowni, równie dobrze możemy ulokować go w korytarzu, łazience czy spiżarni. Trzeba pamiętać jednak, że pieca nie umieszcza się nigdy w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie, czyli np. w sypialni czy w salonie. Nie wolno również pieca zastosować w garażu, a w przypadku pieców zasilanych gazem ze zbiornika nie wolno instalować ich w pomieszczeniach, których podłoga jest poniżej poziomu terenu bądź w której występują podłogowe wpusty kanalizacyjne. Wytłumaczenie tego jest bardzo proste – propan jest cięższy od powietrza. Gdyby doszło do jego wycieku, gromadziłby się on we wpustach kanalizacyjnych, co mogłoby skutkować wybuchem.

Kotły kondensacyjne – czy to się opłaca?

Kocioł gazowy w tradycyjnej formie odchodzi już powoli do lamusa. Dzisiaj zdecydowanie większość montowanych pieców gazowych to kotły kondensacyjne dwufunkcyjne. Taki piec jest o wiele bardziej skuteczny i wydajny. Według szacunków, sprawność kotłów kondensacyjnych w porównaniu z kotłami tradycyjnymi jest wyższa nawet o kilkanaście punktów procentowych. To pozwala na znaczące obniżenie rachunków. Kotły kondensacyjne są nieco droższe od kotłów tradycyjnych, jednak ta inwestycja bardzo szybko się zwraca. Dodatkowo, piec dwufunkcyjny jest o wiele wygodniejszy niż kocioł jednofunkcyjny, gdyż w jednym urządzeniu zamyka w sobie dwie podstawowe funkcje – zapewnienie ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Ogrzewanie gazowe ma wiele korzyści. Przede wszystkim jest bardzo wygodne, bo nie musimy martwić się opał. Piece gazowe są bardzo wydajne, szczególnie piece kondensacyjne nowej generacji, co pozwala na obniżenie rachunków. Co prawda, zakup pieca wiąże się z pewną inwestycją, jest to jednak wydatek jednorazowy, który bardzo szybko się zwraca. Kocioł kondensacyjny sprawdzi się zarówno w domu, jak i w mieszkaniu, zapewniając pełen komfort jego mieszkańców.