Mycie zębów to nie wszystko! Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Obowiązek mycia zębów towarzyszy nam od najmłodszych lat. Nikt nie ma wątpliwości, że bez względu na to, czy kieruje się względami zdrowotnymi czy estetycznymi, ładne i zdrowe zęby mają znaczenie. Lśniący i śnieżnobiały uśmiech to z pewnością coś, co przyciąga uwagę. Mycie zębów to jednak nie to samo, co dbanie o higienę jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej

Pojęcie higieny jamy ustnej obejmuje wszystkie te czynności, które przyczyniają się do usunięcia resztek pokarmowych znajdujących się na zębach. Brak problemów w obrębie jamy ustnej przekłada się na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Znajdujące się w niej bakterie odpowiadają za prawidłowy proces trawienia. Jednak mogą również być przyczyną stanów zapalnych, prowadzących do powstawanie uszkodzeń nie tylko zębów, ale dziąseł i przylegających do nich tkanek. Następstwa nie podejmowania leczenia bywa, że prowadzą do stanów zapalnych, które powstają w obrębie całego organizmu, powodując wiele powikłań. Higiena jamy ustnej to nie tylko korzystanie ze szczoteczki i pasty. To również regularne używanie nici dentystycznych, płynów do płukania ust czy specjalnych wykałaczek i szczoteczek, które pozwalają dostać się do przestrzeni na styku zębów. Dodatkowo będzie to również stosowanie substancji wybarwiających płytkę nazębną.

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Zalecenia dotyczące częstotliwości mycia zębów mówią o dwukrotnym powtarzaniu tej czynności. co ważne, powinno się to odbywać po posiłkach, a nie przed nimi. Średni czas czyszczenia zębów szczoteczką to trzy minuty. Dobrze, jeśli tą czynność uzupełniamy oczyszczeniem również przestrzeni między zębowej, do czego służą nici dentystyczne. Cały proces może zostać zakończony płukaniem jamy ustnej dedykowanym płynem, co ma na celu zmniejszenie ilości drobnoustrojów. Właściwości danego płynu do płukania jamy ustnej się różnić. Płyny mogą koncentrować się wokół działań bakteriobójczych, antyseptycznych, redukujących powstawanie płytki nazębnej, wybielających, zmniejszających nadwrażliwość zębów czy remineralizujących szkliwo. Najbardziej uniwersalnym jest utrzymanie świeżego oddechu.