Czy warto inwestować w pozycjonowanie strony www?

Inwestowanie w posiadaną firmę jest bardzo ważne do rozwoju niezależnie od tego, czy dopiero co firma została otwarta, czy jest już na rynku kilkanaście lat. Pozycjonowanie stron internetowych to jedna z inwestycji, które w bardzo szybki sposób odrabiają poświęcone pieniądze i pozwalają stopniowo rozwijać firmę. Warto zatem zastanowić się, czy warto pozycjonować stronę swojej firmy, dowiadując się więcej o samym procesie, zaletach współpracy z agencją SEO, audytach SEO czy o tym, jakie koszty wiążą się z pozycjonowaniem stron.

Czym jest pozycjonowanie strony www?

Pozycjonowanie stron www to wykonywanie wcześniej zaplanowanych zadań w taki sposób, by dotrzeć w wyznaczonym czasie do jak największego grona odbiorców. Cały proces w przypadku stron internetowych ma zadanie „wynieść” stronę jak najwyżej, by była ona łatwo dostępna dla osób poszukujących informacji/produktów z danej dziedziny.

Dla krótkiego przybliżenia zaprezentujemy przykład: osoba X otwiera firmę zajmującą się sprzedażą ubrań dla mężczyzn. Klienci produkty będą mogli zakupić jedynie przez stronę www. Jednakże, nowo otwarta strona nie jest znana wśród internautów, a po wpisaniu w Google frazy „t-shirt męski” nie pojawia się w pierwszej kolejności. W przypadku pozycjonowania strony, z wyżej wymienionego przykładu, cały proces musiałby polegać na zrealizowaniu kilku punktów:

  • ustalenie słów kluczowych i użycie ich w treściach na stronie,
  • zdefiniowanie widoczności strony,
  • odpowiednie linkowanie,
  • stworzenie wizytówki Google,
  • dobrze przeprowadzony audyt SEO.

Oczywiście nie są to wszystkie, możliwe do podjęcia działania, a tylko część z nich. Ważna jest dziedzina na której opiera się strona i według tego i pozyskanych informacji pozycjonuje się stronę internetową.

Profesjonalna agencja SEO – czym się zajmuje?

Profesjonalna agencja SEO zajmuje się pozycjonowaniem stron internetowych i szeroko rozumianym marketingiem. Firmy pozycjonujące działają w ściśle określony sposób, by zaspokoić potrzeby klienta i spełnić jego oczekiwania. Jak to działa? Już wiemy, że pozycjonowanie stron www to proces, który musi być dobrze zaplanowany i wykonany w ściśle określonym czasie. Pozycjonować stronę można na dwa główne sposoby – lokalny oraz globalny. Pierwsze jest zdecydowanie krótsze, tańsze i mniej skomplikowane. Natomiast pozycjonowanie globalne jest odwrotnością lokalnego, jeżeli chodzi o czas, koszty i szerokość podjętych działań.

Zadania wykonywane przez Agencje SEO są różne, ale zawsze opierają się na kilku głównych aspektach. Pierwszym z nich jest treść strony. Dobrze stworzone opisy, opisy kategorii, prowadzenie w prawidłowy sposób bloga (tak, nawet jeżeli w grę wchodzi sklep internetowy) i tworzenie na niego artykułów. Takie treści stworzone za pomocą profesjonalnych narzędzi, które określają słowa kluczowe, umieszczanie konkretnych linków i tematykę mogą dla pozycji strony uczynić wiele dobrego.

Kolejną sprawą, którą zajmuje się Agencja SEO, jest wcześniej wspomniany marketing. Powszechnie wiadomo, że bez dobrej reklamy, która wyświetla się w serwisach, z których ludzie korzystają najczęściej, nie ma zadowalających zysków. Agencje, zajmują się tworzeniem całych reklam, wizytówek czy kategorii sklepu w Google Maps (w przypadku firm posiadających placówki stacjonarne).

Podsumowując, działania profesjonalnych Agencji SEO mogą sięgać na naprawdę szeroką skalę. Wszystko to jest zależne od specyfikacji i cech danej firmy, której zależy na pozycjonowaniu strony.

Odpowiedni specjalista SEO – jak wybrać?

Wybór specjalisty SEO musi iść w parze z intensywnymi poszukiwaniami. Warto przy tej okazji skontaktować się ze znalezionymi specjalistami w tej branży i zapytać o strategię działania, wyniki, doświadczenie i ilość posiadanych klientów. Jednakże, nie zawsze kierowanie się ilością jest najważniejsze. Dlaczego? Można to potwierdzić na przykładzie światowych walut,  za 100 Rubli rosyjskich nadal kupimy mniej produktów niż za 2 Dolary amerykańskie.

Reasumując, chodzi o to, że nie agencja/specjalista który w ciągu roku zajmuje się setkami stron, jest idealnym wyborem. Lepiej czasami wybrać kierując się wartością, nie ilością. Oczywiście, nie jest to wyznacznik, aczkolwiek najważniejsze są efekty! Nie ilość lat doświadczenia czy podpisanych umów. Przy wyborze specjalistów SEO warto zatem kierować się zdrowym rozsądkiem i faktami dotyczącymi wyników danej agencji lub specjalisty.

Co to jest audyt SEO?

Każda większa firma przeprowadza wewnętrzne audyty. Ich zadaniem jest wyłapywanie poszczególnych błędów w schemacie pracy osób na wybranych stanowiskach, a także określenie, jakie rzeczy przeszkadzają lub są bezużyteczne w funkcjonowaniu firmy. Pracownik, który przeprowadza taki audyt, na sam koniec składa do swoich przełożonych raport, który ściśle podsumowuje wszystkie niedogodności. Bardzo podobnie wygląda Audyt SEO. Skupia się on na wybranej witrynie internetowej i pod uwagę bierze wszystkie aspekty decydujące bezpośrednio o widoczności i pozycji strony www, a także pomaga określić jakie błędy zostały popełnione w stworzonych treściach (opisy, artykuły, linki, zdjęcia).

Ile kosztuje pozycjonowanie strony?

Szukając frazy „pozycjonowanie stron cennik” można znaleźć wiele konkretnych sum, które określają, ile wynosi pozycjonowanie strony. Jednakże sprawa nie jest tak prosta. Dokładną kwotę usługi ciężko określić odgórnie bez znajomości firmy, klienta, branży, w której się specjalizuje i zasięgu, na jaki chce dotrzeć ze swoimi produktami. Czyli firma z mniejszego miasta, jakim jest np. Włocławek, potrzebująca pozycjonowania strony w zasięgu lokalnym, poniesie mniejsze koszty niż firma z Warszawy czy Gdańska. Nie jest to uzależnione tym, że „w stolicy jest drożej”. Agencja SEO musi w tym przypadku włożyć dużo więcej pracy i poświęcić więcej uwagi samej konkurencji, która jest w stolicy zdecydowanie liczniejsza.

Podsumowując, koszt pozycjonowania strony nie jest oczywisty i na jego wysokość wpływa bardzo dużo czynników zależnych od miejscowości (jeżeli ma to w danym przypadku znaczenie), konkurencji, branży, która zajmuje się strona, specyfikacji strony i wielu innych aspektów.

Zalety współpracy z agencją SEO – korzyści

Zalet współpracy z agencją SEO jest wiele. Dobrze funkcjonująca i świetnie wypełniająca swoje zadania Agencja może doprowadzić do rozwoju strony, a zarazem całej firmy. Osiągnięte wyniki będą przekładać się na takie czynniki jak:

  • zwiększony ruch na stronie www,
  • większe zyski materialne,
  • lepsza rozpoznawalność firmy na obszarze lokalnym lub globalnym,
  • wyższa pozycja w wyszukiwarkach i Google Maps,
  • rozwój profili społecznościowych.

Reasumując, korzyści może być wiele, a koszty, które zostały przeznaczone, na pozycjonowanie bardzo szybko mogą się zwrócić, a nawet przerosnąć wydane środki. Współpraca z Agencją SEO może okazać się wręcz zbawienna dla mało znanych firm czy stron, dlatego warto inwestować w pozycjonowanie stron internetowych, które zdecydowanie są przyszłością dla każdej dziedziny. Internet oraz strony www są teraźniejszością i przyszłością w sprzedaży, przekazywaniu informacji i różnego rodzaju usług.