Czym jest zasada ograniczonego zaufania na drodze?

Prawo jazdy to cudowna rzecz jednak ani ono, ani sam kurs nie czynią nas dobrymi kierowcami, a nawet jeśli sami czujemy się pewnie i dobrze znamy przepisy, to nic nie znaczy. Musimy pamiętać, że poza nami są też inni uczestnicy ruchu drogowego. W sytuacji, w której doszłoby do wypadku, który mógłby zagrozić życiu naszemu lub komuś na drodze to sam fakt, że mieliśmy rację, nic nie zmienia. Dlatego tak ważna jest znajomość zasady ograniczonego zaufania na drodze jednak brak jej odpowiedniej znajomości przez kierowców w wielu polskich miastach takich np. jak Częstochowa czy Kalisz prowadzi do różnych nieszczęśliwych sytuacji na drodze. Czym ona jest i kiedy należy ją stosować?

Zasada ograniczonego zaufania

Zasada ograniczonego zaufania, czyli tak zwana zasada względnej ufności oznacza, że każdy uczestnik ruchu lub inna osoba, która znajduje się na drodze, może liczyć, że inni uczestnicy ruchu podobnie jak on przestrzegają obowiązujących przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na to, że mogą oni zachować się inaczej. Choć brzmi to odrobinę skomplikowanie, jakby pozwalało nam zakładać, że każdy kierowca i pieszy na drodze podobnie jak my zna przepisy ruchu drogowego, to w uproszczeniu można powiedzieć, że zasada względnej ufności polega ona na tym, że jeśli ktoś ma do czynienia z drugim kierowcą, pieszym, zwierzęciem lub kimś po kim możemy spodziewać się, że nie zastosuje się ona do przepisów ruchu drogowego, to powinniśmy w tej sytuacji zachować szczególną ostrożność w trakcie jazdy.

Kiedy stosować zasadę ograniczonego zaufania na drodze?

Zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie jazdy ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku skrzyżowań, przejść dla pieszych, a także miejsc, które mogą być często uczęszczane przez dzieci. Polega ono na tym, że musimy się móc dostosować do zmieniających się warunków na drodze i do ewentualnych zachowań innych uczestników ruchu drogowego, nawet jeśli nie są one zgodne z przepisami, tak abyśmy mogli ewentualnie szybko zareagować w odpowiedni sposób. W sytuacji, w której dojdzie do nieszczęśliwego wypadku wynikającego przecież nie z naszej winy z udziałem kilkulatka, który wybiegnie nam na ulice, nie będzie przecież miało dla nas znaczenia, że nie znał on przepisów ruchu drogowego. Taka umiejętność to nie jest wcale łatwa rzecz i dobrze, aby już na samym początku naszej nauki jazdy została ona w nas wyuczona.

Prawo jazdy to cudowna rzecz, jednak nie ono czyni Cię dobrym kierowcą

Podsumowując, stosowanie zasady ograniczonego zaufania to jest prosty sposób, na uniknięcie wielu problemów. Jeśli kierowca będzie uważał na drogach, a także rozważnie podejmować decyzje, to na pewno uniknie on wielu kolizji oraz wypadków. A najlepiej zacząć tę naukę skupienia i rozwagi już podczas samej nauki jazdy pod warunkiem, że wybierze się dobrą szkołę.

Dobra szkoła nauki jazdy powinna oferować kursy dostosowane do potrzeb i możliwości każdego kierowcy. Powinna także prowadzić szkolenia na różnych poziomach, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Ponadto ważne jest, aby w dobrej szkole podobnie jak w szkole OSK Progress prawo jazdy częstochowa instruktorzy byli wykwalifikowani i doświadczeni, sale do nauki nowoczesne a samochody bezpieczne.