Hemoroidy – jak sobie radzić z tym problemem?

Hemoroidy to dla wszystkich krępujący temat. Ciężko nam się przyznać przed samym sobą o występującym problemie. Jak je u siebie rozpoznać? Jakie są objawy? Czy są groźne? Kiedy udać się do proktologa? Czym w ogóle są hemoroidy? Hemoroidy to nic innego jak żylaki odbytu. Wyróżniamy dwa rodzaje hemoroidów: wewnętrzne i zewnętrzne. Przyczyn występowania hemoroidów może być wiele; zaparcia, długotrwałe biegunki, poród, siedzący tryb życia. Jedno jest pewne hemoroidy to problem dużej ilości osób i nie mamy się czego wstydzić.

Objawy

Do najczęstszych objawów zaliczyć możemy świąd, pieczenie a nawet ból okolic odbytu, uczucie niecałkowitego wypróżnienia. Z początku objawy są niegroźne i można je zwalczyć domowymi sposobami. Jednak musimy pamiętać, że guzki około odbytnicze mogą być poważnym problemem, kiedy zaczynają krwawić.

Domowe sposoby na radzenie sobie z hemoroidami

Osobom zmagającym się z pierwszymi objawami hemoroidów zaleca się tzw. “nasiadówki”, wykonywane w ciepłej wodzie, około 40 stopni Celsjusza, przez około 10 minut dziennie. Do wody dodajemy wywar z kory dębu lub olejki z rozmarynu czy lawendy ,które mają właściwości przeciwzapalne i odkażające. Jeszcze jednym ze sposobów jest przykładanie lodu przez czystą ściereczkę lub papier toaletowy, ten zabieg powinien zmniejszyć ból.
Oprócz tego możemy używać maści lub czopków bez recepty o działaniu znieczulającym i zmniejszającym obrzęk.

Najważniejsza dieta

Najważniejsza przy hemoroidach jest odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w błonnik. Zbyt mała ilość błonnika w diecie powoduje zaparcia. Gdzie możemy znaleźć ten tajemniczy składnik? W produktach zbożowych, kaszach warzywach i owocach. Należy natomiast unikać czekolady i mocnej herbaty. Zalecany jest również umiarkowany wysiłek fizyczny (spacery) oraz odpowiednia higiena okolic odbytu. Pamiętajmy jednak, że jeżeli cokolwiek nas niepokoi należy zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu lub który bezpośrednio zajmuje się leczeniem hemoroidów- proktologa.