Jak nauczyć swoje dziecko koncentracji?

Zdolność koncentracji jest warunkiem rozpoczęcia nauki w szkole. Koncentracja umożliwia zintegrowanie sił fizycznych i intelektualnych w jednym celu. Każde dziecko ma fazy intensywnej koncentracji, np. gdy jest bardzo zaabsorbowane zabawą. Dlatego rodzice mogą pomóc swoim pociechom rozwijać tę umiejętność w formie zabawy.
Dzieci między czwartym a szóstym rokiem życia znacznie różnią się między sobą zachowaniami. Jest to uwarunkowane genetycznie, jak również sposobem wychowania i osobistymi doświadczeniami. Mniejsze dzieci mają większy kłopot z uwagą dłuższej koncentracji.

Im starsze dzieci, tym samym wzrasta ich poziom zdolności koncentracji. Ucząc dziecko porządku i dbałości dzięki dobrej organizacji ma lepszą koncentrację.

Bywa, że dziecko zupełnie zatraca się w swoim świecie fantazji i traci kontakt z rzeczywistością. Można to zauważyć np. gdy nie kończy zdania lub w trakcie innego zajęcia czy rozmowy wychodzi z pokoju.

Warto trenować z dzieckiem umiejętność koncentracji i uważnego słuchania, najlepiej w formie zabawy. Jest to bardzo dobry sposób na właściwe przygotowanie naszej pociech do szkoły.

W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest dzieciom poradzić sobie z wyciszeniem się. Przede wszystkim brakuje im czasu i nie mają możliwości, żeby dobrze się wyszaleć. Długie siedzenie przed ekranem telewizora i komputera wywołuje u dzieci nadpobudliwość i trudności z koncentracją i tak naprawdę dziecko wcale nie odpoczywa. Jest niespokojne i spięte, denerwuje się z powodu napiętej akcji w filmie czy też przegranym poziomem w grze komputerowej. Więc takie spędzanie czasu nie pomaga w uzyskaniu spokoju i równowagi wewnętrznej.

Dzieciom potrzeba odpowiednich proporcji między spokojem i ruchem, aby dojść do stanu równowagi.

Ruch poprzez dobrze dobrane ćwiczenia, regularny sen, ograniczenie czasowe korzystania z telewizji i komputera, spokojne zadania np. układanie puzzli i wiele innych zajęć, pozwolą naszym pociechom na rozwój koncentracji uwagi.