“Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa to klasyk literatury fantastycznej i dziecięcej. Praktycznie każdy dziecko jest wychowywane albo na filmach, albo na książkach z uniwersum “Opowieści z Narnii”.
O autorze Opowieści z Narnii
C.S Lewis był bliskim przyjacielem z J.R.R. Tolkienem, i wraz z nim wykładał literaturę angielską na Uniwersytecie Oxfordzkim. Był brytyjskim pisarze, wykładowcą, krytykiem literackim i filologiem. Pisał nie tylko książki dla dzieci, ale także prace i artykuły na temat literatury średniowiecznej i apologetyki chrześcijańskiej. Oprócz książek o Narnii napisał także “Listy starego diabła do młodego”, “Cztery miłości”, czy “Podział ostateczny”.
Opowieści z Narnii – zarys fabuły
Jest rok 1940. Niemieckie bomby spadają na Londyn. Czwórkę zwykłych dzieci, Piotra, Zuzannę, Edmunda i Łucję Pevensie, ewakuowano na wieś. Nasi bohaterowie mieszkają w dużym domu, w którym tajemniczy profesor Kirke mieszka tylko w towarzystwie swojej kucharki i trzech pokojówek. Dzieci były zafascynowane wiejską posiadłością. Chcą natychmiast zbadać okolicę. Niestety następnego dnia padało, więc postanowili lepiej przyjrzeć się wnętrzu domu. Łucja przypadkowo weszła do starej szafy. Przedzierając się przez dżunglę ubrań i płaszczy, ze zdziwieniem znajduje się w środku zaśnieżonego lasu. Pobliska latarnia migocze i nagle słyszysz kogoś wychodzącego z głębi lasu? Był to początek jednej z najsłynniejszych serii powieściowych w historii literatury dziecięcej i młodzieżowej. To prawdziwy klasyk gatunku fantasy.
Nie tylko młodzi czytelnicy, ale także starsi czytelnicy przez lata cieszyli się nią, i nadal chętnie po nią sięgają. W skład cyklu “Opowieści z Narnii” wchodzą „Lew, czarownica i stara szafa”, „Książę Kaspian”, „Podróż Wędrowca do Świtu””, „Srebrne krzesło”, „Koń i jego chłopiec”, „Siostrzeniec czarodzieja”, „Ostatnia bitwa”. “Opowieści z Narnii” to także seria nie tylko książkowa, ale także filmowa, dotychczas ukazało się cztery filmy na podstawie książek.