Jak rozpoznać niepokojące sygnały ostrzegające o rakotwórczych komórkach podczas świątecznej gorączki?

Rak, będący drugą najbardziej powszechną przyczyną zgonów na globalną skalę, co roku powoduje śmierć ponad 10 milionów ludzi. W wielu sytuacjach ta choroba rozwija się niepostrzeżenie, bez konkretnych symptomów, co utrudnia jej wczesne wykrycie. Znaki mogą być różnorodne i nie zawsze są traktowane z należytą powagą. Mogą one wystąpić niespodziewanie, nawet w okresie świąt. Jakie symptomy powinniśmy monitorować?

Zrozumienie, jak przebiega proces rozwoju raka bywa trudne. Dlatego redaktorzy brytyjskiego „The Sun”, mający charakterystyczne poczucie humoru, postanowili połączyć czas świąteczny z edukacją na temat profilaktyki nowotworowej. Ich przekonanie jest takie, że wiele alarmujących symptomów raka jest w większości przypadków bagatelizowanych na wczesnym etapie lub pojawiają się zbyt późno. A tych ostrzegawczych objawów może być wiele. Wszystkie wymienione poniżej symptomy (od duszności po nadmierne pocenie), które mogą wystąpić podczas świątecznych przygotowań, takich jak dekorowanie choinki lub intensywne zakupy, mogą sugerować chwilowe zmęczenie lub błahe infekcje, ale jeśli utrzymują się zbyt długo, powinny skłonić nas do skonsultowania ich z lekarzem i wykonania niezbędnych badań.

„Jeżeli dostrzegasz jakiekolwiek nietypowe zmiany w swoim zdrowiu, które utrzymują się niepokojąco długo, powinieneś jak najszybciej skonsultować to z lekarzem” – radzi dr Julie Sharp, dyrektor ds. zdrowia Cancer Research UK, w rozmowie z „The Sun”.

Zawroty głowy, które pojawiają się sporadycznie, zazwyczaj nie są powodem do obaw. Mogą one wystąpić np. podczas dekorowania wysokiej choinki czy schylania się do dolnych gałązek. Jeżeli jednak objawy te utrzymują się przez kilka dni lub dłużej, warto zgłosić to lekarzowi. Zawroty głowy i zaburzenia równowagi mogą być wczesnym ostrzeżeniem o rozwoju guza mózgu.

Duszności i brak tchu często są efektem intensywnej aktywności fizycznej. Jeśli natomiast pojawiają się podczas łagodnego wysiłku lub towarzyszą nam przez długi czas, mogą być powodem do niepokoju. Rak płuc jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów, a problemy z oddychaniem są jednym z najczęściej występujących symptomów. Duszności mogą również wskazywać na rozwijający się rak piersi lub jelita grubego.