Jakie są najpopularniejsze rodzaje olejów mineralnych i syntetycznych?

Do smarowania urządzeń mechanicznych, silników, różnego rodzaju przekładni, łożysk i innych elementów ruchomych powszechnie wykorzystuje się ciecze węglowodorowe, organiczne oraz syntetyczne. Najbardziej znanym rodzajem takich cieczy są oleje silnikowe przeznaczone do smarowania i chłodzenia silników we wszystkich typach pojazdów spalinowych. Profesjonalna hurtownia olejów sprzedaje również inne oleje. Co to za ciecze i do czego się ich używa?

Oleje do zastosowań w motoryzacji

W pojazdach mechanicznych stosuje się nie tylko powszechnie znane oleje silnikowe, ale także inne rodzajów olejów o odmiennych właściwościach. W hurtowniach z olejami, smarami i płynami technicznymi znaleźć można różne rodzaje olejów przekładniowych, czyli cieczy wykorzystywanych do smarowania elementów skrzyni biegów, zarówno manualnych, jak i automatycznych oraz oleje do przekładni kierowniczej. W pojazdach ciężarowych i specjalistycznych, na przykład w ładowarkach, stosuje się również specjalne oleje hydrauliczne, które służą do przenoszenia energii. Dobrze zaopatrzona hurtownia olejów będzie oferowała wiele rodzajów tego typu cieczy, w tym podstawowe produkty mineralne i zwykle charakteryzujące się lepszymi właściwościami oleje syntetyczne.

Oleje przemysłowe

Wiele rodzajów olejów wykorzystywanych w motoryzacji stosowanych jest również w przemyśle. Stąd z ofert hurtowni z olejem korzystają zarówno właściciele warsztatów samochodowych, jak i przedsiębiorcy prowadzący działalność produkcyjną lub usługową, w której bazuje się na pracy specjalistycznych maszyn wymagających odpowiedniego smarowania i chłodzenia. Przykładem cieczy stosowanych w motoryzacji i przemyśle są oleje przekładniowe i hydrauliczne. Profesjonalna hurtownia olejów będzie oferowała również ciecze specjalne, chociażby takie jak oleje grzewcze, dla przemysłu spożywczego, żeglugi czy pojazdów szynowych. Jeśli chodzi o oleje przemysłowe, na szczególne wspomnienie zasługują oleje do sprężarek i klimatyzacji, kompresorów, transformatorów, urządzeń pneumatycznych, do ochrony antykorozyjnej i trudnopalne.

Najpopularniejszymi, powszechnie znanymi rodzajami olejów mineralnych i syntetycznych są oleje silnikowe. Tego typu ciecze można kupić w każdym warsztacie, w wielu sklepach i na stacjach paliw. Część osób zna również oleje przekładniowe i hydrauliczne, jednak tylko nieliczni znają się na olejach przemysłowych oferowanych niemal wyłącznie przez wyspecjalizowane sklepy i hurtownie z olejami. Przykładem takich produktów są oleje transformatorowe, do kompresorów i pneumatyki.