Najlepsza karma dla kota – na co zwrócić uwagę?

Każdy właściciel kota, stara się aby jego pupil żył długo i zdrowo. Staramy się zapewnić naszym czworonożnym przyjaciołom jak najlepsze warunki. Musimy jednak pamiętać, że niezwykle ważne jest to, jaką karmę dostaje nasz puchaty przyjaciel. Dobra jakościowo karma, dostarcza kotom niezbędnych składników odżywczych i wspiera prawidłowe funkcjonowanie kociego organizmu. W takim razie na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając karmę dla naszego mruczka? Jest kilka istotnych kwestii!

Podstawowe pytanie: karma sucha czy mokra?

Półki sklepów zoologicznych uginają się pod ciężarem kociej karmy. Jej podstawowy podział to oczywiście karma sucha i mokra. Która z nich jest zdrowsza dla naszego pupila? Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez weterynarzy, dla kotów zdrowsza jest karma mokra. Wielu ekspertów uważa, że koty w ogóle nie powinny spożywać suchej karmy. Dlaczego? Powodów jest wiele, ale przytoczymy tylko te najważniejsze. Przede wszystkim, w naturalnym środowisku, koty polując, wybierają ofiary, które zapewnią im dobre nawodnienie. Sucha karma przyczynia się jedynie do odwodnienia kotów. Wszyscy właściciele mruczków doskonale wiedzą, że nie są one wielkimi fanami picia wody, a przy suchej karmie to konieczność! Po drugie, suche karmy bardzo często mają kiepski skład. Co więcej, żeby były w takiej formie, w jakiej znajdujemy je w sklepach, są poddawane wysokiej obróbce termicznej. A podczas produkcji, wytracają najważniejsze dla kotów składniki odżywcze. Poza tym, sucha karma szkodzi kocim zębom. Słyszeliście, że kocie chrupki usuwają osad z zębów? Nic bardziej mylnego. Sucha karma sprzyja osadzaniu się kamienia, a po pewnym czasie jej podawania, chorobom zębów i dziąseł.

Na co zwrócić uwagę wybierając karmę dla kota?

Już wiemy, że lepiej wybrać karmę mokrą. Jednak wciąż mamy ogromny wybór produktów, dlatego warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, wybierając konkretną karmę. Przede wszystkim musimy nauczyć się czytać składy kocich karm. Im bardziej szczegółowy skład, tym lepiej. Omijajmy szerokim łukiem karmy, które mają napisane w składzie „mięso i wyroby pochodzenia zwierzęcego”. Pod tym hasłem może kryć się naprawdę wiele. Najlepiej zdecydować się na karmy, które w swoich składach mają podaną procentową zawartość mięsa. Dodatkowo karma dla kota powinna być bogata w taurynę oraz białko. Unikajmy produktów zawierających duże ilości węglowodanów, produktów pochodzenia roślinnego oraz konserwantów i substancji słodzących.