Jaskra – przyczyny, objawy i leczenie

Jaskra jest dość częstą przypadłością wśród osób starszych, choć na jej pojawienie się narażone są też te osoby, które borykają się z cukrzycą lub chorobami zapalnymi oka. Jak w porę rozpoznać jaskrę? Jak z nią skutecznie walczyć?

Jakie są objawy jaskry?

Objawy jaskry są dość charakterystyczne. Silny, pulsujący ból oka, nadwrażliwość na światło oraz łzawienie – oto najbardziej charakterystyczne symptomy, których nie możemy zlekceważyć.

Niepokojące jest też zaczerwienienie oka, szczególne wokół tęczówki. Z czasem pojawiają się inne objawy. Przy bardziej zaawansowanej jaskrze, źrenica chorego oka jest rozszerzona, a rogówka staje się coraz bardziej mętna. Ponieważ wzrok w chorym oku bardzo szybko się pogarsza, szybkie rozpoczęcie leczenie staje się sprawą bardzo ważną.

Jak przebiega choroba?

W większości przypadków główną przyczyną jaskry jest zbyt wysokie ciśnienie śródgałkowe. Skutkiem tego jest gromadzenie się w tylnej i przedniej komorze oka płynu, który negatywnie wpływa na wzrok i przyczynia się do powstania jaskry.

Sama choroba może się rozwijać powoli, przez co wiele osób lekceważy jej pierwsze objawy lub błędnie je interpretuje. Zdarza się jednak i tak, że to nie płyn blokuje kanały, lecz tęczówka. W takim przypadku charakterystycznym problemem są ostre ataki jaskry, które pojawiają się nagle i zazwyczaj dotyczą tylko jednego oka.

Jaskra kontra medycyna. Jak możemy walczyć z taką chorobą?

Współczesna medycyna daje nam coraz więcej możliwości walki z jaskrą, choć i tak leczenie tej choroby nie należy do najłatwiejszych zadań. Z jakich możliwości możemy skorzystać?

Jednym z najważniejszych sposobów na walkę z jaskrą jest leczenie farmakologiczne, którego głównym celem jest zmniejszenie ciśnienia śródgałkowego. W poważniejszych przypadkach stosowane jest leczenie chirurgiczne lub zabieg z wykorzystaniem lasera. Pamiętajmy, że im wcześniej problem zostanie wykryty, tym większa szansa na jego pokonanie. Dbajmy zatem o profilaktykę i regularnie badajmy oczy. To jeden z najważniejszych kroków, jakie musimy wykonać w walce z jaskrą.