Nie pamiętasz hasła do WiFi? Poznaj trzy metody na łatwe udostępnienie sieci

Sytuacja, w której hasło do naszego domowego routera okazuje się nieznane lub zapomniane, jest z pewnością familiarne dla wielu z nas. Często bowiem po pierwszym połączeniu wszystkich domowych urządzeń z siecią, zapominamy o istnieniu kodu dostępu. To może utrudnić udostępnienie internetu innym osobom, na przykład gościom odwiedzającym nasz dom. Na szczęście, istnieją proste i skuteczne metody na szybkie i pewne połączenie z siecią WiFi bez podawania hasła.

Pierwszą z nich jest wykorzystanie technologii WPS (Wi-Fi Protected Setup). Jest to opcja dostępna w większości nowszych modeli routerów. Funkcjonalność ta umożliwia chwilowe otwarcie sieci dla nowych urządzeń, bez konieczności wpisywania hasła. Aby skorzystać z WPS, wystarczy nacisnąć i przytrzymać odpowiedni przycisk na routerze (oznaczony zazwyczaj napisem WPS lub symbolem dwóch zakręconych strzałek). Następnie osoba pragnąca połączyć się z siecią wybiera właściwy punkt dostępowy i czeka na autoryzację. Dla tych, którzy chcieliby jednak zachować kontrolę nad tą funkcją, istnieje możliwość ustawienia czterocyfrowego numeru PIN.

Drugą metodą na udostępnienie sieci bez hasła jest wykorzystanie kodów QR. Istnieją dwa sposoby na ich użycie. Pierwszy z nich, prostszy, dostępny jest dla użytkowników smartfonów z systemem Android. Wystarczy wejść w ustawienia telefonu, a następnie przejść do sekcji „Wi-Fi” i wybrać sieć, do której jesteśmy podłączeni. Po wybraniu opcji „Udostępnij” wygenerowany zostanie kod QR. Osoba pragnąca połączyć się z naszą siecią musi tylko zeskanować ten kod za pomocą aparatu w swoim telefonie lub dedykowanej aplikacji.