Przyczyny obniżonego popędu seksualnego wśród mężczyzn

U wielu mężczyzn, szczególnie po 40-tym roku życia, występuje problem z niskim libido. Powodów tego stanu może być wiele, począwszy od stresu i zmęczenia, przez niewłaściwe odżywianie, a na używkach kończąc. Czasami to schorzenia takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy zaburzenia erekcji są odpowiedzialne za spadek popędu seksualnego. Przyjmowanie określonych leków również może wpływać na obniżenie libido. Nie można zapominać również o sytuacjach, kiedy brak ochoty na zbliżenie jest efektem problemów w związku.

W świecie pełnym stereotypów trudno wyobrazić sobie sytuację, w której to mężczyzna odmawia zbliżenia pod pretekstem bólu głowy. Czy zatem brak chęci na seks ze strony mężczyzny powinien budzić niepokój?

Pojęcie „spadku libido” należy najpierw dobrze zrozumieć. Seksualność to sfera życia człowieka, która ściśle wiąże się z innymi jego aspektami – kondycją psychofizyczną, samopoczuciem czy realizacją zawodową i osobistą. Brak ochoty na zbliżenie nie zawsze musi świadczyć o obniżeniu libido. Najlepsza metoda oceny stopnia zainteresowania seksem to porównanie zachowań w określonym okresie czasu, na przykład w ciągu ostatnich kilku miesięcy (minimum trzy). Przy ocenie takiej nie powinno się brać pod uwagę okresów silnego stresu, dużych zmian życiowych czy wystąpienia poważnych chorób.

Podczas analizy poziomu libido warto również uwzględnić kontekst relacji interpersonalnych – np. sytuację mężczyzny będącego w stałym związku lub takiego, którego styl życia nie ulega znaczącym zmianom w odniesieniu do zachowań seksualnych. Po ustaleniu odpowiedniego punktu odniesienia powinniśmy zadać sobie kilka pytań:

Czy rzadziej lub wcale nie masz ochoty na zbliżenie? Czy twój partner zauważył tę zmianę? Czy po stosunku nie czujesz satysfakcji i zadowolenia? Czy to zawsze twój partner inicjuje zbliżenie? Czy jesteś obojętny na takie sytuacje? Czy zauważyłeś brak fantazji erotycznych i myśli o seksie? Czy uprawiasz seks rzadziej niż 1-2 razy na miesiąc? Czy odczuwasz subiektywne poczucie obniżenia libido? Jeżeli na kilka z powyższych pytań odpowiedziałeś twierdząco, być może twoje libido jest rzeczywiście osłabione.