Przyszły tydzień przynosi ochłodzenie i serię intensywnych burz

W ciągu nadchodzącego tygodnia, powietrze polarno-morskie pochodzące z północnego Atlantyku spowoduje obniżenie temperatur. Początek tygodnia, poniedziałek i wtorek, przyniesie silne opady i burze w południowych i wschodnich regionach Polski, spowodowane przemieszczającym się systemem niskiego ciśnienia znad Węgier. Od środy, klimat stanie się chłodniejszy, zwłaszcza na północy. Na południu kraju, mimo wyższych temperatur, wystąpią przelotne deszcze i burze.

Poniedziałek przyniesie umiarkowane do dużej zachmurzenia. Poranek może charakteryzować się silnymi zamgleniami i mżawkami. W ciągu dnia spodziewane są przelotne deszcze i burze, miejscami z gradem, z wyjątkiem północno-zachodniej Polski. Opady podczas burz mogą wynieść nawet 30 mm, a miejscami na południu do 45 mm. Maksymalne temperatury będą wahać się od 20°C na zachodzie do 25°C na południowym wschodzie kraju. Chłodniej będzie nad morzem i w regionach podgórskich, gdzie temperatura wyniesie około 18°C. Wiatr będzie słaby do umiarkowanego natężenia, z kierunków zachodnich i północno-zachodnich. Podczas burz mogą występować porywy wiatru do 75 km/h.

Wtorek przyniesie umiarkowane i duże zachmurzenie, a w rejonie Karpat nawet całkowite. Miejscami mają wystąpić przelotne opady deszczu oraz burze na wschodzie, w centrum i na południu Polski, miejscami z gradem i intensywnymi opadami, które mogą wynieść nawet do 40 mm. Temperatura maksymalna wyniesie od 19°C do 23°C, a w chłodniejszych regionach południa kraju i nad morzem od 14°C do 18°C. Wiatr będzie słaby, północny i północno-zachodni, jedynie na północy kraju zachodni. Podczas burz wystąpią porywy wiatru sięgające do 60 km/h.

Środa przyniesie umiarkowane i duże zachmurzenie oraz przelotne opady deszczu, z możliwością burzy na zachodzie kraju. Maksymalne temperatury będą się mieściły w przedziale od 20°C do 25°C, natomiast w chłodniejszych obszarach nad morzem i w górach od 16°C do 19°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich.

Czwartek zapowiada się na umiarkowane i okresami duże zachmurzenie. Miejscami mają wystąpić przelotne opady deszczu, a na południu możliwe są burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 18°C do 23°C, z wyjątkiem chłodniejszego wybrzeża, gdzie wyniesie od 14°C do 17°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. Podczas burz możliwe są porywy wiatru do 65 km/h.

W piątek prognozowane jest umiarkowane i duże zachmurzenie. Przelotne opady deszczu mają wystąpić w całym kraju, natomiast na wschodzie i południu Polski przewidywane są również burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 18°C na północy i wschodzie, około 21°C w centrum, do 24°C na południu. Nad morzem będzie chłodniej – od 14°C do 16°C. Wiatr ma być słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. Podczas burz mogą występować porywy wiatru do 80 km/h.