Wybitne osiągnięcie polskiego badacza: grant o wartości 2,5 mln euro w rękach prof. Życzkowskiego

Wielkie osiągnięcie polskiego naukowca, profesora Karola Życzkowskiego, związanego z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim, który zdobył grant o wartości przekraczającej 2,25 mln euro. Środki te zostaną przeznaczone na realizację projektu z zakresu mechaniki kwantowej. Finansowanie zostało przydzielone przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych w ramach prestiżowego konkursu ERC Advanced Grant 2023.

To wyjątkowe osiągnięcie, bowiem jest to pierwszy tak duży grant przyznany naukowcowi z UJ w ramach konkursu Advanced, stworzonego specjalnie dla doświadczonych badaczy prowadzących pionierskie prace naukowe.

Sukces profesora Życzkowskiego ma ogromne znaczenie nie tylko dla niego samego, ale również dla całej uczelni. Jak podkreślił rektor UJ, profesor Jacek Popiel, cała kariera naukowa profesora Życzkowskiego jest ściśle związana z Uniwersytetem Jagiellońskim. Zdobyty grant jest uważany za jeden z najbardziej prestiżowych i najtrudniejszych do uzyskania.

Konkretnie, projekt naukowy profesora Życzkowskiego, nazwany „TAtypic”, skupia się na badaniu mechaniki kwantowej, a w szczególności struktur, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla rozwoju teorii informacji kwantowej oraz technologii kwantowych.

Uczelnia wyjaśnia główne cele tego projektu, którymi są analiza typowych stanów i kanałów kwantowych oraz identyfikacja unikalnych struktur o ekstremalnych własnościach, które mogą być użyteczne do przetwarzania informacji kwantowej.

ERC Advanced Grant to uznany i ceniony konkurs grantowy na skalę europejską. Naukowcy z całego kontynentu starają się o dofinansowanie swoich ambitnych projektów badawczych, które często prowadzą do przełomowych wyników i odkryć naukowych.

Kim jest Karol Życzkowski? Jest profesorem w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pracuje w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. Obecnie pełni funkcję prezesa Oddziału PAN w Krakowie. Od 2020 roku znajduje się na czołowej pozycji listy aktywnych pracowników UJ w grupie Top 2% rankingu naukowców, opracowanym przez Elsevier i Uniwersytet Stanforda.