Zespół policystycznych jajników – diagnostyka na podstawie symptomów typowych i nietypowych

Podejrzewasz, że możesz cierpieć na zespół policystycznych jajników? Jeżeli zauważyłaś, że twoje cykle menstruacyjne stały się nieregularne, twoja cera nagle stała się tłusta, pojawia się nadmierne owłosienie na twarzy, a gęstość twoich włosów znacznie spadła, to mogą być objawy wskazujące na zespół policystycznych jajników.

Zespół policystycznych jajników (PCOS, od ang. polycystic ovary syndrome) dotyka nawet do 15% kobiet w wieku rozrodczym. Jest to jedna z najczęściej występujących przyczyn niepłodności u kobiet.

Charakterystyczne dla PCOS są następujące objawy: nieregularne miesiączki, które pojawiają się co kilka miesięcy, a czasem jeszcze rzadziej; problemy z zajściem w ciążę prowadzące do niepłodności; hiperandrogenizacja, która jest stanem powodującym nadprodukcję męskich hormonów. W rezultacie tego stanu może dojść do hirsutyzmu – zbyt silnego owłosienia ciała, szczególnie na górnej wardze, brzuchu i piersiach. W wyniku hiperandrogenizacji może także wystąpić trądzik, łysienie typu męskiego – zaczynające się od skroni i na wierzchołku głowy, oraz obniżenie tonu głosu.

Do innych symptomów PCOS należy otyłość i atletyczna budowa ciała, która jest efektem zaburzeń hormonalnych i niewrażliwości komórek na insulinę (nadmiar glukozy jest przekształcany w tłuszcze). Przeprowadzone badania mogą wykazać podwyższony poziom cukru we krwi oraz nadciśnienie.