Zwalczanie inkontynencji u kobiet: powszechne metody terapeutyczne nieinwazyjne

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu, jest powszechnym problemem zdrowotnym, szczególnie wśród kobiet. Ta niemiła dolegliwość zwykle objawia się jako niekontrolowany wypływ moczu pod wpływem wysiłku. Są różne czynniki, które mogą wywołać tę chorobę, a jednym z nich jest poród. Warto jednak podkreślić, że istnieją różne sposoby leczenia inkontynencji, w tym także metody zachowawcze. Jak więc można przeciwdziałać problemowi nietrzymania moczu?

Wśród różnych form inkontynencji najczęściej spotykamy nietrzymanie moczu wysiłkowe (NTM). Jak sama nazwa sugeruje, tego typu problem pojawia się podczas wysiłku – może to być aktywność fizyczna, ale także śmiech czy kaszel.

Najważniejsze czynniki prowadzące do nietrzymania moczu obejmują: osłabienie mięśni dna miednicy spowodowane różnymi przyczynami, takimi jak ciąża i poród, menopauza oraz operacje ginekologiczne; osłabienie mięśni związane z wiekiem; osłabienie mięśni spowodowane otyłością; przewlekłe zaparcia; infekcje układu moczowego; choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca, stwardnienie rozsiane.

Nietrzymanie moczu jest zaliczana do chorób społecznych, dlatego warto jak najszybciej zacząć leczenie – głównym celem jest poprawa jakości życia i pozbycie się poczucia wstydu czy bezradności. Są różne metody terapeutyczne stosowane w leczeniu inkontynencji:

– niefarmakologiczne (zachowawcze) – skupiają się na zmianie stylu życia i indywidualnie dobranych ćwiczeniach fizjoterapeutycznych,
– farmakologiczne – jeżeli metody zachowawcze nie przynoszą wystarczających efektów, lekarz może zastosować leki takie jak inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny, chociaż mogą one powodować skutki uboczne,
– operacyjne – najbardziej inwazyjną metodą jest chirurgiczne leczenie nietrzymania moczu, np. laparoskopowa operacja metodą Burcha, operacja z użyciem taśmy TVT/TOT czy bulking.

Zanim jednak podjęta zostanie decyzja o operacji, warto wypróbować naturalne, nieinwazyjne metody, które są częścią terapii niefarmakologicznej.

Osobom borykającym się z problemem nietrzymania moczu, najpierw zaleca się wprowadzenie pewnych zmian w stylu życia. Dotyczy to m.in. aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania, rezygnacji z używek (w tym kofeiny) oraz utraty nadmiaru kilogramów (jeżeli otyłość jest przyczyną problemu). Ważne jest także utrzymanie regularności wypróżnień, gdyż przewlekłe zaparcia mogą spowodować ucisk na pęcherz moczowy. Zwraca się też uwagę na zapobieganie infekcjom układu moczowego poprzez prawidłową higienę osobistą i regularne oddawanie moczu.

W leczeniu nietrzymania moczu pomocna jest także specjalistyczna fizjoterapia uroginekologiczna. Jest to metoda stosowana zarówno w profilaktyce, jak i terapii tego schorzenia.

Fizjoterapia uroginekologiczna polega na indywidualnie dobranych ćwiczeniach mających na celu wzmocnienie mięśni dna miednicy. Terapeuta pomaga pacjentowi głębiej zrozumieć funkcjonowanie jego ciała. Fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc również w leczeniu problemów takich jak nietrzymanie stolca i gazów czy obniżenie narządów miednicy mniejszej.

Na podstawie objawów schorzenia, fizjoterapeuta uroginekologiczny dobiera odpowiednie strategie terapeutyczne, takie jak: wzmacnianie mięśni dna miednicy, ćwiczenia mięśni Kegla, trening pęcherza, porady dotyczące zmiany stylu życia oraz inne środki. Podczas terapii możliwe jest wzmocnienie całej przepony miednicy i mięśni brzucha, a także całości obręczy miednicy i kręgosłupa.

Fizjoterapia uroginekologiczna to skuteczne narzędzie do osiągnięcia pozytywnych efektów bez konieczności przeprowadzania inwazyjnej operacji. Jednak warto podkreślić, że ta metoda wymaga zaangażowania pacjentki i regularnych ćwiczeń domowych. Osoby zainteresowane leczeniem nietrzymania moczu fizjoterapeutą mogą skorzystać z usług Centrum Osteopatii i Rehabilitacji Be Active w Krakowie, które oferuje fizjoterapię uroginekologiczną dla kobiet z wysiłkowym i naglącym nietrzymaniem moczu.