Związek Nauczycielstwa Polskiego: Nauczyciele nie są przekonani do obiecanego wzrostu płac o 30%

6 grudnia Związek Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) zorganizował konferencję, podczas której omówiono palące problemy edukacji, w tym m.in. kwestię wynagrodzeń nauczycieli. Spotkanie stało się również okazją do dyskusji na temat obywatelskiego projektu „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli” oraz do omówienia najnowszych wyników badań PISA 2022.

Głównym zagadnieniem poruszanym podczas spotkania było powiązanie wynagrodzeń pedagogów ze średnim zarobkiem w gospodarce, co zostało zawarte w projekcie obywatelskim ZNP. Projekt ten ponownie trafił do Sejmu i oczekuje na rychłe rozpatrzenie.

Prowadzący konferencję prezes ZNP, Sławomir Broniarz, podkreślił swoje zaufanie w to, że deklaracje dotyczące wzrostu płac nauczycieli o nie mniej niż 30 procent oraz o nie mniej niż 1,5 tys. złotych zostaną szybko zrealizowane. Broniarz zaznaczył, że nauczyciele już wielokrotnie przedstawiali swoje postulaty dotyczące podwyżek, a walka o wyższe płace trwa już ponad 8 lat.

W swoim wystąpieniu prezes ZNP przypomniał także o protestach nauczycieli i motywach, które doprowadziły do powstania projektu „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. Broniarz zapowiedział, że związkowcy są gotowi do ponownego przedstawienia tego projektu w Sejmie. Wezwał on również polityków rządzącej koalicji do skutecznego wypełnienia przedwyborczych obietnic dotyczących zarówno podwyżek dla nauczycieli, jak i większych zmian w systemie edukacji.