Jak sobie radzić z wiosenną alergią?

Z drugą połową marca nadeszła wiosna. To z pewnością ogromny powód do radości, ale czy dla każdego? Dla jednych wiosna to wyższe temperatury, dłuższy dzień i odżywająca po zimie przyroda. Dla drugich wiosna to ciągły katar oraz piekące i łzawiące oczy. Mowa tu oczywiście o alergikach. To właśnie dla nich co roku wiosną zaczyna się prawdziwy koszmar. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które ułatwią poradzenie sobie z uciążliwymi objawami alergii.

Jakie rośliny pylą wiosną?

Zacznijmy od tego, jakie rośliny pylą na wiosną i jakie objawy alergiczne mogą dawać. Już na początku marca alergicy odczują pierwsze oznaki swoich corocznych dolegliwości. Sam początek wiosny to moment kiedy uaktywnia się leszczyna, która zaczyna kwitnąć. Problemy ze zdrowiem mogą odczuć też osoby uczulone na olchę, topolę, oraz wierzbę. Jak się okazuje, kwiecień wcale nie jest lżejszym miesiącem. W drugim miesiącu wiosny, problem z katarem i łzawiącymi oczami będą mieć osoby uczulone przede wszystkim na brzozę. W maju do pylących i kwitnących drzew dołączają trawy. Dla osób uczulonych na kilka rzeczy może okazać się to szczególnie niebezpieczne. Silne reakcje alergiczne mogą prowadzić do poważnych problemów z oddychaniem, a także reakcji skórnych, a nawet jelitowych. Na szczęście istnieje kilka sposobów, które ułatwiają alergikom przetrwanie tego ciężkiego czasu!

Sposoby na alergię

  1. Przede wszystkim warto ustalić na co jest się uczulonym. Ułatwi to z pewnością radzenie sobie z alergią i odpowiednie dostosowanie leczenia. W tym przypadku konieczna będzie konsultacja ze specjalistą, który ustali jakie konkretnie badania należy przeprowadzić.
  2. Kolejny sposób to unikanie momentów, kiedy w powietrzu znajduje się najwięcej alergenów. Zgodnie z podawanymi informacjami, najwięcej pyłków unosi się wcześnie rano i w godzinach wczesno wieczornych.
  3. Leki przeciwalergiczne pomogą nam złagodzić silne objawy alergii i ułatwią jej przetrwanie.
  4. Postaraj się wietrzyć pomieszczenia w nocy.
  5. Uzupełnij swoją dietę o produkty bogate w witaminę C.
  6. Ostatecznym, ale na pewno najbardziej kosztownym i długotrwałym procesem  jest odczulanie się. Zabieg polega na cyklicznym i stopniowym podawaniu alergenu osobie uczulonej. Dzięki czemu organizm może przyzwyczaić się i zdecydowanie lepiej znosić objawy alergii.