Matura próbna z języka angielskiego – kluczowe informacje i wymogi, o których warto pamiętać

Przez ostatnie trzy dni uczniowie szkół średnich biorą udział w intensywnym maratonie matur próbnych. 6 grudnia przyszli absolwenci stanęli naprzeciw egzaminu z języka polskiego. Następnego dnia, 7 grudnia zmierzyli się z matematyką. Dziś, w piątek 8 grudnia, na warsztat biorą język obcy. Matury z angielskiego zaplanowane na rok 2023 zdają się nie nastręczać uczniom większych problemów – zarówno oni, jak i ich nauczyciele określili je jako „łatwe”. Warto jednak przyjrzeć się bliżej potencjalnym wyzwaniom, które mogą pojawić się podczas testu próbnego, a także umiejętnościom językowym, które mogą okazać się szczególnie przydatne.

Harmonogram matury próbnej z języka obcego dla tego roku przewiduje egzaminy z języków nowożytnych na 8 grudnia. Test rozpoczyna się punktualnie o godzinie 9:00. W tym samym momencie arkusze egzaminacyjne zostają opublikowane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Abiturienci mają możliwość przystąpienia do testów z języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, włoskiego bądź rosyjskiego.

Egzamin będzie trwać dokładnie 120 minut – tyle samo, ile matura z języka obcego na poziomie podstawowym planowana na maj. Zasady oceny odpowiedzi na pytania z arkusza próbnego z języka obcego CKE udostępni na swoim portalu internetowym 13 grudnia o godzinie 12:00. W tym samym dniu dyrektorzy szkół biorących udział w maturach próbnych otrzymają informacje dotyczące szczegółowych kryteriów oceniania.